Včasným odstránením odkvitnutých súkvetí trvaliek a letničiek podporíme ďalšiu tvorbu ich kvetov. FOTO - AUTOR |
Odkvitnuté kvety trvaliek i letničiek postupne odstraňujeme, čím predlžujeme obdobie ich kvitnutia. Pri trvalkách môžeme namiesto odstraňovania jednotlivých kvetov uplatniť spätný rez. Ak ich potom prihnojíme a zavlažujeme, do jesene vykvitnú druhý raz. Optimálny čas na rez je vtedy, keď sa na úrovni pôdy objavujú nové výhonky. Do jesene na nich rozkvitnú nové, avšak slabšie kvety. Týmto spôsobom režeme napríklad stračonôžku, lupinu alebo šalviu. Na trvalkách, ktoré zakladajú kvety aj v pazuchách nižších listov, stačí odstrániť odkvitnuté hlavné súkvetia (flox, slnečník a väčšina balkónových druhov).
Ľadový šalát je najmladšou formou hlávkového šalátu. Vyšľachtili ho v USA a je vhodný na pestovanie v letnom období, pretože nevybieha do kvetu. Vytvára veľké pevné hlávky, ktoré dosahujú hmotnosť až kilogram. Farba listov je svetlo- až tmavozelená, alebo aj červenkastá. Na okrajoch sú pílkovité až zúbkaté, v strede mierne bublinaté, s vysokým sklovitým leskom. Obľúbené sú svetlozelené odrody označované ako typ Batavia. Majú veľmi krehkú, chrumkavú konzistenciu a obsahujú menej horkých látok ako ostatné hlávkové šaláty. Ľadový šalát má podobné nároky na pestovanie ako ostatné šaláty.
Fazuľa (najmä mladé rastliny) je citlivá na chlad a vietor. V jarných mesiacoch sa jej dobre darí v parenisku alebo vo fóliovníku, ktorý sa uvoľnil po výsadbe priesad skorej zeleniny. V krytom priestore môžeme fazuľu vysievať skôr ako na hriadke. Hoci fazuľa je samoopelivá, počas kvitnutia potrebuje čerstvý a primerane vlhký vzduch, aby sa dobre opelila. Iba tak nasadí dostatok kvalitných, nezdeformovaných strukov. Parenisko preto dôkladne vetráme alebo okná z neho odložíme. (pav)