Rumanček kamilkový zberáme medzi desiatou až šestnástou hodinou. FOTO - ARCHÍV |
Začali sa školské prázdniny. Väčšina zamestnaných rodičov si v tomto období vyberá dovolenku, aby ju mohli stráviť v kruhu svojej rodiny. Viacerí, najmä mestskí obyvatelia, v rámci upevnenia zdravia chcú stráviť voľný čas spojený s pohybom na čerstvom vzduchu v našej vzácnej, ale nedocenenej prírode.
Príroda nám ponúka celý rad vzácnych liečivých a aromatických rastlín, ktoré sú vhodné na fytoterapiu nielen v tradičnej medicíne, ale aj v homeopatii a tiež na potláčanie výskytu niektorých druhov škodcov záhradných rastlín. Do ich zberu je vhodné zapojiť aj školskú mládež, ktorá má tak možnosť spoznávať prírodu. Pri zbere väčšieho množstva liečivých rastlín môže získať aj finančné prostriedky predajom vysušených drog do nákupní liečivých rastlín. Na lúkach, pasienkoch, okraji lesov, úbočiach, na poliach i v záhradkách zberáme júli a čiastočne aj v auguste najmä tieto druhy:
p vňať (pri kvitnúcich rastlinách predovšetkým v čase kvitnutia) alchemiky, bazalky pravej, boráka lekárskeho, čakanky obyčajnej, dúšky tymiánovej, hluchavky bielej, ihlice tŕnistej, jastrabiny lekárskej, kapsičky pastierskej, komonice lekárskej, kostihoja lekárskeho, levandule lekárskej, ligurčeka lekárskeho, ľubovníka bodkovaného, majoránu záhradného, mäty piepornej, medovky lekárskej, paliny pravej, repíka lekárskeho, saturejky záhradnej, srdcovníka obyčajného, veroniky lekárskej, zemežlče menšej a yzopa lekárskeho.
p kvety archangeliky, bazy čiernej, divozela veľkokvetého, nechtíka lekárskeho (najlepšie medzi 10. a 11. hodinou), nevädze poľnej, rumančeka kamilkového (medzi 10. až 16. hodinou), slezu maurského a lesného (po obschnutí rosy) a topoľovky ružovej (ibiš).
p listy benedikta lekárskeho, borievky, hlohu, ibiša lekárskeho, jahôd, lipy, ostružiny černicovej, pľúcnika lekárskeho, prasličky roľnej, pŕhľavy, púpavy, rebríčka obyčajného, ríbezle čiernej, skorocelu kopijovitého, šalvie lekárskej, valeriány lekárskej a lastovičníka väčšieho, ktorý je však jedovatý, ale pri vonkajšom použití je účinný proti bradaviciam.
O spôsobe zberu, sušenia a použitia liečivých a aromatických rastlín sme informovali čitateľov vo viacerých príspevkoch v ostatnom období.
Doc. Ing. VILIAM
HORNIAK, CSc.