V prípade smrti poisteného vyplatí poisťovňa človeku, ktorú si poistenec vopred určí, dohodnutú poistnú sumu.
Ak sa poistenec dožije stanoveného veku, poisťovňa vyplatí poistnú sumu jemu.
Suma, ktorá bude vyplatená v prípade smrti poistenca, sa môže líšiť od sumy, ktorá bude vyplatená pri dožití. Môže byť až niekoľkonásobne vyššia. Rôzne sumy si možno dohodnúť pri uzatváraní poistenia.
Peniaze, ktoré ľudia vložia do životnej poistky, poisťovňa ďalej zhodnocuje. Každý rok im pripisuje určitý úrok. Ten závisí od toho, ako sa poisťovni darí peniaze zhodnocovať. Na rozdiel od bankových vkladoch však poisťovne garantujú minimálny úrok, ktorý klient určite dostane. Tento úrok platí na celý čas poistenia. Nemôže sa tak stať, že po roku by mu poisťovne veľmi znížila úrok. Tento úrok je však len minimálny a poisťovňa môže vyplatiť vyšší úrok.
Úrok, ktorý poisťovne klientom garantujú, sa nazýva technická úroková miera. Jej maximálnu výšku stanovuje štát. V súčasnosti môžu poisťovne ponúknuť klientom maximálne štvorpercentný garantovaný úrok. Od budúceho roku klesne maximálny garantovaný úrok na 2,5 percenta.
Hoci poisťovne môžu dnes ponúkať až štvorpercentný úrok, väčšina z nich klientom dáva len úrok tri až 3,5 percenta.
Úroky, ktoré ponúkajú poisťovne, nie je možné porovnávať s úrokmi na bankových vkladoch. Kým v banke sa úročí celá suma, poisťovne zhodnocujú len časť vložených peňazí. Keďže životné poistenie predstavuje predovšetkým ochranu v nečakaných životných situáciách, klienti tu musia platiť za túto službu.
Každá poisťovňa má stanovenú minimálnu mesačnú sumu, ktorú musia klienti platiť. Býva to väčšinou 300 alebo 500 korún.
So životným poistením možno uzatvoriť rôzne pripoistenia. Ide predovšetkým o pripoistenia úrazu.