Znepokojený šéf Európskych socialistických strán Poul Nyrup Rasmussen napísal Robertovi Ficovi list.
BRATISLAVA, BRUSEL - Európskych socialistov znepokojuje, že v novej vláde Roberta Fica budú sedieť aj nacionalisti. Ľavicové strany sa nikdy nespájajú s ultrapravicou, ktorú pre nich reprezentuje Le Pen, Haider či Ján Slota.
"Som veľmi sklamaný z vývoja. Poznám veľmi dobre pána Slotu a jeho ostrú rétoriku proti Rómom a maďarskej menšine," povedal viceprezident socialistov v Európskom parlamente Jan Marinus Wiersma, ktorý dobre pozná Slovensko z čias rokovaní o vstupe do únie. Ak Smer zostaví vládu s SNS, pôjde podľa neho o prvé zoskupenie tohto druhu v celej Európe.
Ostro sa vyjadril aj rakúsky europoslanec Hannes Swoboda. "Nie je to normálne, som hlboko znepokojený. A poviem to na budúci týždeň priamo do očí pánovi Ficovi," povedal. Fico by mal na budúci týždeň cestovať do Štrasburgu, kde ho prijmú členovia socialistickej frakcie. Bude im musieť vysvetľovať, prečo sa rozhodol pre takéto neštandardné spojenie.
Pre európsku ľavicu je menším zlom Vladimír Mečiar. "Ani on nie je dobrá alternatíva, ale vidíme aspoň čiastočné zmeny v jeho politike a môžeme pochopiť, že jeho strana bude vo vláde. Nacionalisti sú zásadnejší problém," reagovali Swoboda a Wiersma.
Obavy z budúcej vlády má aj šéf Európskych socialistických strán Poul Nyrup Rasmussen, ktorý včera napísal list Robertovi Ficovi. "Zloženie koalície vyvoláva mnohé obavy týkajúce sa dodržiavania ľudských práv, obzvlášť práv národnostných menšín, ako aj záväzkov voči demokracii a európskych hodnôt."
Rasmussen čaká od Fica vysvetlenie, prečo sa rozhodol pre koalíciu s nacionalistami. Socialisti však nemajú jasné pravidlá, ako riešiť vzniknutú situáciu. V centrále strany v Bruseli tvrdia, že o postihoch pre Smer je predčasné hovoriť. Mohlo by to však narušiť postavenie a kontakty Smeru v skupine.
Nespokojnosť s budúcou vládou včera dali najavo francúzski, maďarskí aj nemeckí socialisti. "Je to sklamanie, že vo vláde bude aj SNS. Nie je to dobrý krok," vyhlásil poslanec nemeckej SPD Markus Meckel.
Prekvapení sú aj bruselskí analytici. "Vyzerá to veľmi zvláštne. Vo Francúzsku je absolútne neprijateľné, aby sa socialisti spojili s nacionalistom Le Penom," hovorí Guillaume Durand zo Strediska pre európsku politiku. Pripomenul, že neštandardné koalície sú aj inde - napríklad v Česku idú ľavicoví zelení do vlády s liberálnou pravicou a kresťanskými konzervatívcami.
Skúsenosti s radikálnou stranou vo vláde má Poľsko a Rakúsko. "Možno je riešením mať ich vo vláde a kontrolovať zvnútra," povedal Durand, podľa ktorého sa na prípade Haidera ukázalo, že bol absolútne nepripravený vládnuť a v ďalších voľbách prepadol.
Analytik zároveň tvrdí, že Smer nie je typická ľavicová strana, ale má skôr bližšie k stredu. Počas kampane sa zamieravala aj na nacionalistických voličov a to ju teraz spája s nacionalistami.
Beňová súhlasí so stanoviskom frakcie k SNS
BRATISLAVA - Podpredsedníčka Smeru europoslankyňa Monika Beňová sa stotožňuje so stanoviskom socialistickej frakcie, ktorá odmieta účasť SNS v budúcej vláde. "SNS a prezentácia ich názorov a programu je neakceptovateľná. Nejde iba o to, či bude pán Slota v ústavnej funkcii." Beňová nechce hovoriť o postihoch Smeru či prípadnom vylúčení z frakcie. Sama chce prispieť k tomu, aby strana garantovala dodržiavanie práv všetkých menšín. "Mám na mysli nielen národnostné menšiny, ale aj sexuálne."
Prípadná účasť v budúcej vládnej koalícii predsedu HZDS Vladimíra Mečiara v únii podľa Beňovej nerehabilituje. "Som ochotná tvrdiť, že pán Mečiar nebude v únii akceptovaný nikdy a nikým." (hud, tasr)