Roberto Carlos blahoželá Ronaldovi k prvému gólu do siete Ghany. Brazílski obhajcovia titulu sú spolu s Portugalskom a Nemeckom jedinými tímami na MS, ktoré zatiaľ všetko vyhrali. Ghanu zdolali v osemfinále hladko 3:0. FOTO - REUTERS
Predpovede väčšiny odborníkov - v Nemecku nespoznáme krajinu, ktorá získa titul prvý raz - sa začínajú napĺňať. Cez osemfinále sa preštrikovali šiesti majstri sveta (siedmy Uruguaj na majstrovstvách sveta neštartuje).
Každý iným spôsobom, ale predsa. Domáci Nemci (prekvapujúco) po výbornom výkone. Favorizovaná Argentína (podľa očakávania) až po predĺžení s Mexikom, ale dobrej hre. Brazília zdolala Ghanu bezpečne a rutinérsky. Taliansko Austráliu so šťastím. Francúzsko sa prebudilo v pravý čas. Proti silnému Španielsku. Angličania postupujú s odretými ušami, zachránil ich tradične priamy kop Beckhama proti nevýraznému Ekvádoru.
Osemfinále: kolo strachu
Mužstvá, ktorým sa dávali aké-také šance na zisk prvého titulu, vypadli - Holandsko a Španielsko. Portugalsko je v osmičke najlepších zaslúžene. Označiť postup tohto tímu za senzáciu je hlúposť, menší brat z Iberského polostrova má pod vedením Brazílčana Scolariho zostavu na veľké veci. Prekvapením je Ukrajina, ale keby cez penaltový rozstrel nešla ona, senzáciou by bolo Švajčiarsko. Taký bol žreb.
Osemfinálové stretnutie je vo futbale tým, čím v hokeji štvrťfinálové, najmä pre favoritov. Obľúbeným zveličením - zápasom smrti. Nehrá sa na krásu, ale na postup. Bráni sa tesný náskok, niekedy sa spolieha na penaltový rozstrel. Futbalisti zvyknú ťahať čas i súperov za dresy. Škriepiť sa takmer po každom hvizde rozhodcu.
Bezpečnosť nadovšetko
Anglický tréner sir Alf Ramsey, už zosnulý, zaviedol do futbalu pojem Safety is the first (bezpečnosť nadovšetko). Zásadou sa v Nemecku riadili všetci. Aj Ghana, hoci ešte na tento spôsob takticky nedorástla, tiež futbaloví čarodejníci z Brazílie i atletickí dravci z Austrálie. Najdôslednejšie predsa len Ramseyho rodáci, ktorých vedie Švéd Eriksson, muž podobného razenia.
Zápasy o postup medzi absolútnu elitu, o ôsmich z tridsiatich dvoch sa už tak dá hovoriť, nepriniesli nijaké prekvapenie. Možno "prekvapeníčka". Patrí k nim senzačný úvod Nemcov proti Švédom, trápenie sa Argentíny s Mexikom i Talianska s Austráliou. Predovšetkým však zmŕtvychvstanie Francúzov.
Vypadnúť mali všetci?
Už proti Togu, keď im išlo o krk, čosi naznačili. V druhom polčase to už bolo staré dobré Francúzsko. Nijakí futbaloví dinosauri v pokročilom veku, ale svetaskúsení hráči s úžasným prehľadom. Ich postup priklincoval opäť senzačný Zinedine Zidane. V šestnástke v 90. min. fintou obabral obrancu Puyola a s prehľadom prekonal svojho klubového spoluhráča z Realu Madrid Ikera Casillasa.
Osemfinálové súboje celkom iste sklamali. Komentátor maďarskej verzie televíznej stanice RTL klub ironizoval: "Vypadnúť mali tuším všetci." Samozrejme, účelovo prehnal.
Už niet favoritov
Štvrťfinále, kiežby, už môže byť o niečom inom ako predošlé vyraďovacie kolo. Až na zápas Taliansko - Ukrajina nemožno nikoho označiť za favorita. Prehru, azda okrem Brazílčanov, nebudú vypadávajúci považovať za národnú hanbu.
Stačí jeden rýchly gól a hra môže dostať netušené grády. Nech boli niektoré zápasy akokoľvek podpriemerné, šampionát v niektorých kľúčových chvíľach ukázal, čo všetko dokážu veľké osobnosti súčasného svetového futbalu.