EÚ prevezme velenie v Macedónsku

Európskej únii sa v sobotu v španielskej Zaragoze podarilo dosiahnuť kľúčové dohody v oblasti spoločnej obrany a bezpečnosti. Za vari najdôležitejší pokrok možno označiť to, že od septembra by mala EÚ od Severoatlantickej aliancie prevziať velenie nad ...


Koncom minulého týždňa v Nemecku predstavili prvú európsku bojovú helikoptéru UH-Tiger. Je výsledkom práce európskeho zbrojárskeho konzorcia EADS. Ďalším spoločným projektom by sa malo stať transportné lietadlo Airbus A400-M. FOTO - REUTERS



Európskej únii sa v sobotu v španielskej Zaragoze podarilo dosiahnuť kľúčové dohody v oblasti spoločnej obrany a bezpečnosti. Za vari najdôležitejší pokrok možno označiť to, že od septembra by mala EÚ od Severoatlantickej aliancie prevziať velenie nad mierovou misiou v Macedónsku. Ďalším úspechom je aj to, že ministri obrany členských štátov EÚ sa vďaka nemeckej finančnej injekcii dohodli na pokračovaní projektu transportného vojenského lietadla Airbus A400-M.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aby sa mierové misie mohli rozbehnúť a Airbus vzlietnuť, potrebujú európski spojenci legislatívne reformy. Tu by posun mohla predstavovať deklarácia boja proti vonkajšiemu terorizmu, ktorú predstavitelia 15 členských štátov EÚ prednesú na júnovom summite v Seville.

Prvý bod: Macedónsko

Solana podľa agentúry Reuters v Zaragoze zvestoval, že cieľom európskej obrannej stratégie je vybudovanie efektívnych pozemných a vzdušných síl, komunikačných systémov a inej vojenskej infraštruktúry, ktorá by umožnila rýchle nasadenie kdekoľvek na starom kontinente. Inkubátorom euroarmády by sa mohlo stať Macedónsko, kde by EÚ od septembra prevzala velenie nad mierovými silami. O tejto možnosti sa špekulovalo už pred mesiacom, chýbala však dohoda s alianciou a spoza múrov veliacej centrály NATO sa často ozývali hlasy, ktoré takéto ambície spochybňovali. Solana v sobotu povedal, že dohoda medzi EÚ a NATO sa posunula vpred. Žiadne podrobnosti síce neuviedol, je však známe, že na prevzatie velenia v Macedónsku treba dve veci. Prvou je súhlas macedónskej vlády a druhou dohoda s alianciou o prístupe k vojenským plánovacím kapacitám. Keď Solana v Zaragoze povedal, že EÚ bude v Macedónsku veliť, tak sa mu zrejme v oboch záležitostiach podarilo dosiahnuť dohodu.

SkryťVypnúť reklamu

Druhý bod: Airbus

Ak EÚ únia plánuje vybudovanie efektívnej armády, musí okrem iných záležitostí myslieť aj na čo najrýchlejší presun vojsk vo vzduchu. Doteraz to európski spojenci robili výhradne v spolupráci s USA, ktoré takéto vzdušné transportné lietadlá vlastnia. V Zaragoze ministri obrany „odklepli“ pokračovanie v projekte prvého európskeho transportného vojenského lietadla Airbus A400-M. Potrebovali však súhlas Nemecka, ktoré sa zaviazalo, že odoberie tretinu prvej produkcie - 73 lietadiel. Ale problém vyvstal po tom, ako nemecká vláda po rozhodnutí obrannej komisie v Bundestagu rozhodla zaplatiť peniaze iba na nákup 40 strojov, čo by ďalšie pokračovanie projektu sparalyzovalo.

V sobotu si stúpenci spoločnej európskej armády vydýchli, keď nemecký minister obrany Rudolf Scharping oznámil, že jeho vláda bude aj napriek nižšej objednávke projekt Airbus naďalej finančne podporovať.

SkryťVypnúť reklamu

Tretí bod: reforma a peniaze

Ministri obrany rovnako prijali výzvu generálneho tajomníka NATO Georgea Robertsona a vysokého predstaviteľa EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javiera Solanu, podľa ktorých musia Európania viac investovať do modernizácie svojich armád. Tým dali najavo, že pacifikačná misia v Macedónsku či projekt Airbus nie sú podkopávaním vzťahov medzi európskymi a americkými spojencami v NATO, pretože k reformám a väčším výdavkom na obranu Európanov vyzvala samotná aliancia. Tak Macedónsko ako aj Airbus sú teda základom spoločnej obrannej doktríny EÚ, no stále pod patronátom aliancie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 759
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 790
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 840
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 990
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 757
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 290
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 235
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 369
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu