
BRATISLAVA – Výsledky hospodárenia slovenskej elektroenergetiky v minulom roku dokazujú čiastočný posun smerom k stabilizácii, ktorá by mohla zohrať dôležitú úlohu v zamýšlanej privatizácii.
Štátna akciovka Slovenské elektrárne (SE), v ktorej je sústredená výroba elektrickej energie, dosiahla opäť po troch rokoch zisk. Prevádzkový hospodársky výsledok bol dokonca najvyšší od založenia podniku v roku 1995.
Na zlepšení hospodárenia sa v najväčšej miere podieľal rast tržieb za predanú elektrickú energiu spojený s radikálnym znižovaním nákladov.
Generálny riaditeľ SE Vincent Pillár však potvrdil, že na raste tržieb sa významnou mierou podieľali aj vyššie predajné ceny, keďže samotný objem predaja bol vyšší len o 0,1 percenta. Vďaka cenám tržby vzrástli na 35,8 miliardy korún, čo je o 6,3 miliardy korún viac ako v roku 1999.
Zároveň však rastú aj krátkodobé pohľadávky podniku. Vlani vzrástli o ďalšie dve miliardy na celkových 11 miliard korún. Tento problém začali elektrárne riešiť postupovaním pohľadávok na tretie osoby. Podnik je aj naďalej silne podkapitalizovaný a chýbajú mu najmä dlhodobé zdroje. Celková výška cudzích zdrojov SE je v súčasnosti 96 miliárd korún.
Aj hospodárenie rozvodných závodov, ktoré distrubuujú elektrinu vyrobenú v SE, priaznivo ovplyvnilo zvýšenie regulovaných cien. Tržby Západoslovenských energetických závodov (ZSE) tak vzrástli takmer o 21 percent na 16,9 miliardy korún. Riaditeľ pre ekonomiku a obchod ZSE Anton Hlavatý vidí pozitívum v tom, že sa podniku podarilo udržať výdavky v oblasti služieb a spotreby materiálu na úrovni roku 1999. Čistý zisk ZSE tak dosiahol 109,2 milióna korún, čo je takmer o 40 miliónov viac ako v roku 1999.
Kladný hospodársky výsledok dosiahli aj na východe. Tržby Východoslovenských energetických závodov (VSE) sa medziročne zvýšili takmer o 15 percent na 9,6 miliardy korún a zisk po zdanení predstavuje 47,917 miliardy korún.
Jediným rozvodným podnikom, ktorý v minulom roku vykázal stratu, sú Stredoslovenské energetické závody (SSE). Do straty sa podnik dostal v dôsledku vysokej tvorby opravných položiek na problémové pohľadávky. „Dnes aj napriek tomu, že situácia ešte zďaleka nie je dobrá, môžeme konštatovať, že rast pohľadávok sa zastavil a v priebehu roka 2000 sme zaznamenali ich pokles,“ skonštatoval včera generálny riaditeľ SSE Miroslav Rapšík. Ako doplnil, v predchádzajúcich rokoch podnik opravné položky netvoril a jedným z hlavných cieľov nového vedenia bolo vyrovnanie sa s týmto problémom. Tvorba opravných položiek na potrebnú výšku si vyžiada ešte jeden až dva roky.
Za problém považujú SSE aj rast záväzkov voči SE. Záväzok voči tomuto najväčšiemu veriteľovi SSE vzrástol v treťom štvrťroku až na 4,5 miliardy. Opatreniami v oblasti investícií a nákladov sa ho podarilo stlačiť koncom roka na tri miliardy korún. V tomto roku sa podnik chce zo straty 463 miliónov korún do zisku 30,1 milióna korún.
Pred zamýšľanou privatizáciou sa elektroenergetika podrobí náročnej transformácii. Z rozvodných závodov sa k 1. júlu tohto roka vytvoria akciové spoločnosti. Zároveň sa z nich vyčlenia teplárne, z ktorých vzniknú samostatné akciové spoločnosti.
Výroba elektriny zostane súčasťou SE. Privatizovať sa bude 49 percent všetkých novovzniknutých spoločností. V 100-percentnom vlastníctve štátu zostane iba Prenosová sústava, ktorá bude tvoriť ďalšiu samostatnú akciovú spoločnosť.
TOMÁŠ KURTANSKÝ