
Jedným z návštevníkov sobotňajšej demonštrácie talianskych odborov proti sociálnej politike premiéra S. Berlusconiho bolo aj dieťa s červenou komunistickou šatkou na hlave. FOTO - REUTERS
Podľa organizátorov ulice mesta zaplnili dokonca viac ako dva milióny demonštrantov.
Protest zvolali odborári z najväčšej talianskej odborovej centrály CGIL. Centrum bolo prakticky neprejazdné, doprava bola odklonená. Protestná akcia bola zameraná na kritiku sociálnej politiky Berlusconiho kabinetu. Po utorkovej vražde vládneho poradcu pre sociálne otázky Marca Biagiho dostala ďalší rozmer.
Odborová centrála označila protestnú akciu za najväčšiu demonštráciu všetkých čias. V snahe zachovať toto heslo zaistila akciu pôsobivo logistickou podporou. Kvôli demonštrácii bolo vypravených 61 zvláštnych vlakov a asi šesťtisíc autobusov. Do Ríma priletelo šesť charterových lietadiel a štyri zvláštne plavidlá, ktoré dopravili odborárov z talianských ostrovov, predovšetkým zo Sicílie, kde sú odbory mimoriadne silné.
Premiér Berlusconi po protestoch zdôraznil, že chce pokračovať v presadzovaní reforiem pracovného práva napriek vražde vládneho poradcu Marca Biagiho, ktorý sa stal v severotalianskej Bologni obeťou teroru Červených brigád. Odborárov, ktorí so snahou kabinetu oklieštiť pracovné práva nesúhlasia, Berlusconi vyzval, aby rokovania s vládou obnovili.
„Terorizmus vstúpil po prvýkrát do spoločenských vzťahov a chce ich rozvrátiť,“ vyhlásil taliansky odborový predák Sergio Cofferati na starobylom štadióne Circus Maximus v Ríme a pripomenul, že k pôvodnému zámeru zhromaždenia - vyjadriť nesúhlas s reformou trhu práce - organizátori pridali „boj proti terorizmu a obranu demokracie“.
Cofferati, ktorého zvyknú označovať za najsilnejšieho ľavicového oponenta premiéra Silvia Berlusconiho, dôrazne odmietol domnienky pravice, že odbory nesú časť zodpovednosti za Biagiho vraždu.
Vyhlásenie, ktorým sa Červené brigády k atentátu prihlásili, zdôrazňuje, že Biagi bol popravený, pretože spolupracoval na návrhu reformy pracovného zákona, ktorý má umožniť ľahšie prepúšťanie ľudí zo zamestnania. Utorkový atentát vyvolal v Taliansku vlnu obáv, že sa do krajiny vráti násilie, ktoré v 70. a 80. rokoch minulého storočia rozsievali militantní príslušníci krajnej ľavice a ultrapravice.
Odnož talianskeho teroristického hnutia Červených brigád sa k atentátu prihlásila na internete. Na svoje stránky umiestnila dvadsaťšesť-stránkový dokument, v ktorom kritizuje moderný kapitalizmus a obviňuje ministerstvo práce z vykorisťovania zamestnancov prostredníctvom navrhovanej reformy pracovného trhu, medzi ktorého autorov Biagi patril.
(čtk, reuters, tasr)