ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Päťku na vysvedčení majú každý rok tisíce slovenských žiakov. Vlani prepadlo na základnej škole vyše 11-tisíc detí. Najviac detí opakovalo ročník v Košickom kraji - až 3385. Anna Racková z krajského školského úradu v Košiciach vidí spojitosť aj s faktom, že 23 percent detí je zo sociálne slabších rodín.
"V budúcom roku chceme pre deti s poruchami učenia prijať aj špeciálneho pedagóga, ktorý by sa im popri učiteľovi na hodine venoval," hovorí riaditeľka košickej základnej školy Milena Kačmáriková. Jej škola nemala za posledné roky ani jedného žiaka, ktorý musel opakovať ročník.
"Rodičia musia úzko spolupracovať so školou a zaujímať sa o svoje dieťa. Ak nemajú na ne čas a nekontrolujú ich prípravu na hodiny, odzrkadlí sa to na známke," hovorí Andrea Pitonáková, riaditeľka základnej školy v Bratislave. "Dieťa, ktoré dlhodobejšie nezvláda učivo, malo by navštíviť psychológa, ktorý môže zistiť závažné poruchy učenia. Je to všetko na spolupráci a záujme rodičov a školy."
Problémom je veľa žiakov v triede. "Školy sa snažia mať čo najviac detí, aby dostali dosť peňazí. Učiteľ sa nemôže venovať jednotlivo žiakom, ako by si predstavoval a nezachytí hneď vznikajúce problémy s učením," hovorí riaditeľka Pitoňáková. Trieda základnej školy môže mať najmenej 15 a najviac 29 žiakov v prvom ročníku, a v druhom až deviatom už najviac 34 detí. V jednotriedke žiakov viacerých ročníkov je maximum 24.
Opakovanie ročníka na základnej škole nemusí byť ešte katastrofou. "Stredné školy dnes nemajú až také prísne kritériá na prijatie, lebo potrebujú tiež naplniť ročníky. Takže aj dieťa, ktoré prepadlo, má šancu uspieť," hovorí riaditeľka Pitoňáková.
Žiak, ktorý má na základnej škole jednu až dve päťky, má ešte šancu na reparát v komisionálnej skúške, ktorá je až posledný augustový týždeň. Žiaci, ktorí majú viac pätiek, ročník opakujú. Chodiť na základnú školu možno desať rokov.