informované osoby z diplomatických kruhov.
Summit, do ktorého Slovensko vkladá veľké nádeje a považuje ho za kľúčový na ceste do aliancie, by sa mal konať v Prahe koncom novembra roku 2002. Ohrozuje ho však kríza v česko-amerických vzťahoch. Praha navrhuje, aby súčasťou rezolúcie OSN, ktorá by odsúdila režim na Kube, bola aj zmienka o negatívnych vplyvoch ekonomických sankcií USA. USA zásadne nesúhlasia.
Podľa nemenovaného zdroja blízkeho českému prezidentovi je dôkazom amerického váhania fakt, že ešte stále nie je známy konkrétny termín summitu. „Američania definitívne určenie termínu odložili, aby tak dali najavo, že nielen termín, ale ani miesto summitu nepovažujú za definitívne,“ povedal zdroj MF DNES.
Termín a miesto summitu schvaľujú štáty NATO takzvanou tichou procedúrou. To znamená, že ak v stanovenej lehote nevystúpi s námietkou ani jedna členská krajina, dávajú tak mlčky najavo súhlas. Pôvodne mali čas do 15. marca tohto roku. Termín sa však posunul na 6. apríla a české ministerstvo zahraničných vecí nevylučuje ďalší odklad.
Český prezident Václav Havel o Prahe ako mieste summitu nepochybuje, povedal včera prezidentov hovorca Ladislav Špaček. Preloženie summitu do inej krajiny vylúčil aj senátor a bývalý český veľvyslanec v USA Michael Žantovský, ktorý vedie delegáciu zahraničného výboru Senátu na návšteve Spojených štátov. „Nestretol som sa s tým, že by niekto spochybňoval konanie summitu NATO v roku 2002.“ V podobnom duchu sa vyjadril aj slovenský veľvyslanec v USA Martin Bútora: „Myslím, že tak ďaleko to nepôjde.“
Dobre informovaný zdroj z diplomatických kruhov včera denníku SME potvrdil, že je nepravdepodobné, že by sa summit NATO nekonal v Prahe. Praha bude hostiť stretnutie 46 hláv štátov NATO a krajín z Partnerstva za mier aj vďaka osobnosti prezidenta Havla. „Havel je osobnosť väčšia ako život,“ povedal zdroj SME. Samotný prezident v stredu predstúpil pred českú vládu. „Urobil som veľa pre to, aby bol summit tu. V najbližších dňoch bude určený termín a budeme sledovaní, či sme dôveryhodnými, korektnými partnermi,“ povedal ministrom prezident.
Istou zárukou by mal byť aj veľvyslanec ČR vo Washingtone Alexander Vondra, ktorého vláda vymenovala do funkcie splnomocnenca pre konanie summitu.
Väčšina zainteresovaných sa zhoduje, že rezolúcia o Kube prejde bez pasáže navrhovanej českým šéfom diplomacie Janom Kavanom. „Deväťdesiat percent textu návrhu rezolúcie je hotových a hovorí sa v ňom len o porušovaní ľudských práv na Kube, tak ako vlani a predvlani. O zvyšných 10 percentách sa ešte rokuje. Sporná posáž zatiaľ nie je sformulovaná, ešte sa rokuje,“ povedal SME slovenský veľvyslanec pri OSN v Ženeve Kalman Petöcz. „Podľa mojich osobných dvojročných skúseností z komisie nemá takáto formulácia pasáže nádej na úspech,“ dodal. (kos, mim, čtk)