Talian Fabio Grosso (č. 3) najprv obišiel Austrálčana Marca Bresciana, potom sa snažil prekľučkovať aj cez Lucasa Neila (č. 2 na zemi). Španielsky rozhodca Medina Cantalejo (v tmavom) vidí situáciu úplne jasne. FOTO - SITA
Vlani v polovici novembra mali Slováci po barážovej prehre v Madride 1:5 ťažké srdce na talianskeho rozhodca De Santisa. Vychádzajúc zo štadióna Vicenteho Calderóna, stretol som sa s naším futbalistom Vratislavom Greškom.
Skúsený obranca vystihol podstatu. Najprv sedel na lavičke, potom hral. "Viete, inak to vidí hráč zo striedačky, inak z ihriska. Kouč má zasa iný pohľad. Predpokladám, že novinár pod strechou štadióna zasa iný (mal pravdu, nevidel som skoro nič - pozn. autora). Posúdiť to azda môže divák pri televízore po piatom opakovanom zábere. A jeho názor je, s prepáčením, figu platný."
Rozhodca a všadeprítomné kamery
Slovenského kouča Galisa v tom zápase De Santis vylúčil. Vybehol na asistenta rozhodcu. Vraj dali Španieli gól z ofsajdu. Slovenskí novinári žhavili mobily, z domu sa dozvedeli, že postavenie mimo hry asi nebolo. Na to dal ďalší gól Raúl. Arbiter odmával ofsajd - nebol.
Futbalový rozhodca je dnes v strašnej situácii. Kamery na štadióne všetko sledujú ako renomovanú švajčiarsku banku. Mimochodom, napriek tomu sa ju občas podarí vylúpiť.
V nedeľu bolo témou dňa bezuzdné vyťahovanie trestajúcich kariet ruským rozhodcom Valentinom Ivanovom v zápase Portugalsko - Holandsko (1:0). Iste si mnohí televízni diváci všimli, ako sa vylúčení hráči, Portugalčan Deco a jeho holandský spoluhráč z FC Barcelona van Bronckhorst už na lavičke dobre bavia. Kiežby si každý túto scénu zapamätal.
V nedeľu Ivanov, predvčerom Cantalejo
Predvčerom podrazil Austrálčanov španielsky rozhodca Cantalejo. V piatej minúte nadstaveného času nariadil proti nim pokutový kop. Talian Grosso obišiel Bresciana (ten ho trošku postrčil), potom prepadol cez ležiaceho obrancu Neila. Pokutový kop premenil Totti. Talianov nectí, že sa po spornom verdikte ostentatívne radovali. Ivanov je zabudnutý, je tu nová téma.
Zápas som sledoval v spoločnosti futbalových internacionálov v istej bratislavskej kaviarni. Prvá reakcia - jedenástka, druhá - rozpaky, tretia - zle to posúdil. Bývalí reprezentanti majú nadhľad, podobné situácie zažili stokrát. Dopili kávu a išli domov. Niektorí zahromžili, roztrhali tikety.
Večer už vystrašený Archundia
Vo večernom zápase Švajčiarsko - Ukrajina (0:0, 0:3 po pok. kopoch) Mexičan Archundia pre istotu tasil jedinú žltú. Až taký veľmi kamarátsky zápas to určite nebol. Stredoameričan sa zrejme naľakal.
Česká televízia prináša po každom zápase výborné analýzy zápasov. Moderátor sa s odstupom času spýtal odborníka, aký má názor na taliansku jedenástku v 95. minúte. Tréner Dušan Uhrín mladší odpovedal, že by ju v takom čase iste neodpískal.
Moderátor zareagoval - a keby bola trebárs 35. minúta? Uhrín dlhšie rozmýšľal. Odpovedal: Ani vtedy. Stanica ČT2 pripomenula, že to bol pokutový kop odpískaný v najkratšom momente pred koncom. Ukázala aj ako Slovák Micheľ nariadil na uplynulom šampionáte tiež v nadstavenom čase vraj sporný pokutový kop proti Paraguaju 2:2.
Nezmyslená kombinácia pomsty
Susedia zaradili aj zostrih všetkých sporných, ba chybných rozhodnutí na minulých MS v Japonsku a Kórejskej republike. Poškodili kľúčovo Taliansko a najmä Španielsko. Nahrali Južnej Kórei, ktorú trénoval Guus Hiddink, dnes kouč Austrálie. V súčasnosti je šéfom komisie rozhodcov Španiel. Fanúšik dostal do hlavy chrobáka podozrenia, hoci na ČT2 to iste tak nemysleli. Máme tu divokú a nezmyselnú, trojkombináciu "pomsty". Šéf Španiel, rozhodca Talian, obeť Hiddink. Aj také bolo počuť, hoci nie od fachmanov.
Hiddink bol hneď po zápase ostrý: "Nehoráznosť, to nebol pokutový kop." Na tlačovej besede zmiernil na "sporný pokutový kop".
Stovky príkladov z minulosti
Do minulosti by sme sa mohli vracať sto ráz. Historici dokonca navrhovali odobrať Talianom titul z roku 1934. Švéd Eklind vtedy tak ťažko poškodil vo finále Československo. Nedávno v rozhovore pre SME maďarská brankárska legenda Gyula Grosics povedal, že Nemci mali v taktickom pláne vo finále MS 1954 ho pri výskokoch napadať. Skutočne, Rahn vyrovnal po faule na Maďara. Na MS 1958 nášho Dolejšího ten istý hráč doslova vkopol aj s loptou do brány, Nemci remizovali. V roku 1990 zasa nafilmovali jedenástku, z ktorej Brehme šesť minút pred koncom rozhodol finále proti Argentíne.
Spomeňte si na Deca a van Bronckhorsta
Nedávno sme písali o možnosti zavedenia videa pri rozhodujúcich okamihoch. Išlo o gól, ktorý dali Francúzi Južnej Kórei. Rozhodca ho neuznal. Teraz máme spornú jedenástku, Galis sa vtedy v Madride sťažoval na nesprávne odpískaný roh. Sporný môže byť ofsajd. A zápas môže dokonca kľúčovo ovplyvniť aj zle odmávaný aut.
Chudák rozhodca, vždy zostane zlý. Pre vylúčeného Deca a van Bronckhorsta až takým odľudom asi nebol, hoci sa mýlil.
Rozhodca môže byť dnes dozmätkovaný. Pri večnom omieľaní omylov je asi jednoduchšie pískať iba pri zákrokoch "zlomnoha" či penaltu pri brankárskom zákroku obrancu rukou. Ofsajd pre istotu odmávať už pri náprahu na prihrávku. Alebo napojiť hráčov a rozhodcov na počítače. Ronaldinhovia, Decovia s anténkami za trenírkami, to by bol kabaret.
Vzápätí Grosso cez Neila prepadol, nasledoval pokutový kop. FOTO - SITA