na Slovensku patrí k najkvalitnejším
Pokiaľ ide o vodu zo studní, dajte si urobiť rozbor, aby ste vedeli, či je vhodná na pitie alebo iba na varenie, pre deti alebo len pre dospelých. Vodu (pramenitú) dnes dostať aj v obchodoch neraz obohatenú CO2 - teda sýtenú. Napríklad vo Francúzsku majú ohromný zvyk v reštauráciách - na stoloch nesmie chýbať obyčajná voda v džbáne a máte ju k dispozícii zadarmo. Málo sýtené minerálky sú akiste vhodnejšie ako tie s vysokým obsahom CO2 - (málo sýtené sú v zelených PET-fľašiach a v modrých sú vody s vysokým obsahom CO2).
Striedajte minerálky
Ak pijete minerálky - dobre je značky striedať, pre ľudí trpiacich na vysoký krvný tlak je vhodné všímať si na etikete podiel sodíka (Na), vyberte si tie minerálky, ktoré ho majú pod 260 mg/l , prednosť majú minerálky neochutené, všetko ochutené zbytočne zaťažuje organizmus. Akiste ste si už všimli, že ochutené síce viac chutí, ale nezahasí smäd. Pijete a pijete stále dokola bez efektu. Stopercentné džúsy sú vhodným nápojom na raňajky, počas dňa opäť musíte rátať aj s tým, že neriedia tak ako voda a ak sú s dužinou, dokonca ich môžeme pokladať skôr za tekutú potravu ako za nápoj. Iné ako stopercentné džúsy (nektáre, šťavy) majú neraz množstvo farbív, syntetických aditív - prídavných látok, množstvo cukru a nespĺňajú predstavu o zásobovaní organizmu vodou. Kolové nápoje, keďže obsahujú kofeín, paradoxne dehydrujú organizmus.
Horúci čaj
V poslednom čase sa veľa hovorí o tom, že v lete by sa na uhasenie smädu mal piť horúci čaj. Naozaj v mnohých krajinách s horúcim letom sa tento mok popíja a nič proti zvyklostiam. Ale opäť, ak ide o čaj zelený alebo čierny, treba myslieť na to, že teín vyskytujúci sa v týchto čajoch skôr odvodňuje ako zavodňuje organizmus. Vhodnejšie je azda siahnuť po slabom vlažnom bylinkovom čaji (vhodné sú lipový, repíkový, mätový pôsobí ochladzujúco.., ale aj čaj z pamajoránu, materinej dúšky). Opakujem stačí oveľa redší, ako pijeme v zimnom období. Možno doň vyžmýkať pár kvapiek citróna (na 2 - 3 dcl postačuje pol čajovej lyžičky sušenej vňate, dokonca aj menej).
Dávať do nápojov ľad?
Pri pití studeného nápoja v teplom počasí ohrozujete svoje hrdlo, organizmus reaguje neraz tak, že zachrípnete, začne vás bolieť hrdlo, nemôžete poriadne pregĺgať. Ak piť studené, tak pomocou slamky. Pre vnímavejších jedincov rovnako nebezpečné môže byť pitie bublinkových nápojov, bublinky dokážu doslova zraniť mandle i jazyk.
Deťom bylinkové čaje
Pre deti je najvhodnejším nápojom jemný vlažný bylinkový čajík bez cukru a sirupu. Alebo obyčajná, odstáta voda (ak vodu ráno pripravíte do džbána, vyprchá z nej chlór a príjme teplotu miestnosti).
Pivom, vínom ani mliekom smäd nezahasíš
Pivári už tiež poznajú neutíchajúci pocit smädu aj po vypití štyroch pív. Mlieko, tak veľmi propagované niektorými odborníkmi dokonca aj v pitnom režime, je potravinou, ktorá zahusťuje organizmus, zahlieňuje a akiste nie je nápojom, ktorý by v letnom pitnom režime bol ideálnym doplnkom tekutín. Ak do mlieka pridáme ešte kakao či kávu dosiahneme efekt odvodnenia.
Koľko piť?
Odporúča sa vypiť denne asi 2 litre tekutín. V teplom lete treba zvýšiť množstvo. Nedá sa povedať, koľko máte presne vypiť, ale neotrávite sa, ak vypijete o liter tekutín viac. Nadmerné pitie však nemá význam.
Skontrolujte si moč
Ak chcete vedieť, či pijete dosť, skontrolujte si moč - mal by byť svetlý. Ak je tmavo žltý či dokonca hnedastý, organizmus bije na poplach a žiada si viac tekutín.
Ak pijeme počas jedla ohrozujeme trávenie. Riedia sa kyseliny v žalúdku a nie sú schopné potom efektívne narábať s trávenou potravinou. Pite teda ráno, hneď ako vstanete (trik s odstátou pitnou vodou z vodovodu ešte od večera príde ráno vhod). Po raňajkách pite až po dvoch hodinách a piť môžete podľa chuti až do pol hodiny pred obedom. Obed nezapíjajte. Pol hodiny pred jedením si opäť urobte pitnú prestávku. Mnohí z nás robia pitné chyby: až pri chvíľke vyčlenenej na jedenie si spomenú, že ešte nepili a pijú počas jedenia. Ak si však zaužívate trik, že na pracovný stôl si postavíte hneď ráno 2-litrovú fľašu vody, budete ju mať na očiach. Rovnako v tejto forme ponúknite pitie aj deťom. Nech majú vodu na očiach a naberú si, keď si spomenú.
V horúčavách sa alkohol môže vypomstiť
Alkohol dehydruje a zbavuje organizmus aj toho mála vody, ktoré v tele zostalo. Pitie alkoholu na plážach a slnenie sa pod horúcim slnkom, keď v žilách koluje alkohol, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.
Čaj mojej mamičky
A na záver výborný recept: ľubovoľný bylinkový čaj (mätový je vynikajúci) uvaríme tak, že na jeden liter vody pridáme hrsť sypaných sušených byliniek. Dáme vychladnúť a do vychladnutého nalejeme liter ovocnej šťavy, najlepšie čerstvo vylisovanej. Zmiešame a ak je nápoj ešte teplý, ochladíme ho niekoľkými kockami ľadu tak, aby zostal vlažný. Čaj môžeme pri servírovaní doplniť kolieskom citrónu, lístkom medovky alebo aj čerstvej mäty a tak ho podávame. Uhasí smäd a zároveň vynikajúco chutí.
Milena Čeganová
Foto - Ján Krošlák