
ú skleníkový efekt v atmosfére. Svet je nahnevaný – Amerika nemyslí na budúcnosť Zeme. Hrozbu globálneho otepľovania neberie vážne.
V roku 1997 sa v japonskom Kjóte politici dohodli, že so skleníkovým efektom treba niečo robiť. Ich rozhodnutie medzitým potvrdili mnohí klimatológovia, environmentalisti. Človek produkuje plyny, ktoré vytvárajú okolo Zeme nepriedušný plášť. Ten je podľa vedcov príčinou stále častejších povodní a veľkého sucha.
Takmer tretinu týchto plynov tvoria Spojené štáty. Teraz sa rozhodli, že zo zmluvy vycúvajú. Bush však chce nájsť alternatívu, ako znížiť znečistenie. Plánuje to ale urobiť tak, aby to menej zaťažovalo americké hospodárstvo a aby sa zapojili aj rozvojové krajiny. Biely dom tvrdí, že podobne musia rozmýšľať aj ostatné krajiny. Z viac ako sto štátov, ktoré dohovor podpísali, ho totiž neratifikovala ani jedna ekonomicky silná krajina.
Bushova predstaviteľka v administratíve pre ochranu životného prostredia Christine Whitmanová nespokojným partnerom v Európe, Japonsku či v Austrálii nedáva veľké šance. Dohoda je podľa nej mŕtva a šanca na jej oživenie neexistuje. Spojenci budú musieť hľadať novú formu, ako chrániť Zem.
Práve to sa im ale nepáči. Viaceré štáty súhlasia s tým, že kjótsky dohovor potrebuje úpravy. Odmietajú ho však hodiť kompletne za hlavu, zabudnúť na tri roky práce a začať od nuly. „Európska únia chce hovoriť o detailoch a problémoch, nechce však zahodiť celú dohodu,“ povedala komisárka EÚ pre životné prostredie Margot Wallströmová.
Demokrati a environmentalisti sa nechcú vzdať. Bushove kroky považujú za dôkaz jeho snahy robiť čisto americkú politiku, bez ohľadu na svet. Podobný pocit majú aj viaceré krajiny. Upozorňujú, že bez Ameriky nemôže dohovor nikdy fungovať. Názor EÚ mal dnes v noci Bushovi tlmočiť nemecký kancelár Gerhard Schröder.
Bushovi kritici ho obviňujú, že podľahol lobistickým tlakom energetických skupín a že myslí iba na úzko americké záujmy. „Nový prezident prišiel do mesta a hovoril, že zmení tón a klímu vo Washingtone. Mám pocit, že sme si nevšimli, že vlastne chcel zmeniť skutočnú klímu,“ povedal vodca demokratickej menšiny v Snemovni reprezentantov Dick Gephardt.
MATÚŠ KOSTOLNÝ