
Ruský vojak a žena v Groznom – vojna v Čečensku znamenala pre ruskú armádu fiasko. FOTO – TASR/AP
k KGB cíti bezpečnejšie. Začal v armáde. Práve vojenské úspechy v druhej vojne v Čečensku ho vyniesli do prezidentského kresla.
Začalo sa upratovanie
Veľká rošáda, ktorú spravil v stredu – ministrom obrany sa stal doterajší tajomník rady bezpečnosti Sergej Ivanov a ministrom vnútra Boris Gryzlov – potvrdila moskovskú šuškačku, že prezident má začať vo vláde veľké upratovanie. Rusko aj zahraničie teraz čaká, ako vysoko si mieni Putin vysúkať rukávy. Isté je to, že v armáde budú upratovať jeho ľudia.
„Výmena nie je súčasťou štrukturálnej reorganizácie vlády. Na tej sa stále pracuje,“ povedal kremeľský zdroj pre agentúru Interfax. Špekuluje sa, že prezident 3. apríla oznámi výrazné zmeny v prezidentskom aj vládnom tíme, ktorých práca sa v mnohom zbytočne prekrýva.
Armáda je obrovským problémom už od pádu komunizmu. Skorumpovaná, finančne podvyživená, zle a nedostatočne vyzbrojená. Vojna v Čečensku, predovšetkým tá prvá, bola najlepším dôkazom hlbokej krízy v ruských ozbrojených silách. Zastaraná výzbroj a generáli neschopní určiť vhodnú stratégiu, demoralizované mužstvo, ktoré často terorizovalo miestne obyvateľstvo.
Profesionáli v uniformách
Putinovou ambíciou je byť opäť vplyvným hráčom svetovej politiky, chýbajú mu však zatiaľ vytrénované svaly. Tými by sa mala stať menšia, ale profesionálna armáda s modernou výzbrojou a novými ľuďmi. Preto musel konať a začať s reformou.
„Národná bezpečnosť nie je oblasť, kde sú prípustné revolúcie,“ povedal včera Ivanov po stretnutí s prezidentom. Vysvetľoval tak dlhodobejší zámer skončiť s povinnou vojenskou službou, ktorej sa snaží vyhnúť čo najviac mladých ľudí. Sľub skončiť s nenávidenými odvodmi (predstava služby v Čečensku desila chlapcov aj ich rodičov) nesplnil predchádzajúci prezident Boris Jeľcin. Putin svoju nákonnosť k armáde vždy počas rôznych vojenských sviatkov prejavoval. Teraz vymenovaním Ivanova prejavil túžbu armádu reformovať, čo už aj minister po stretnutí opakoval.
Vytvoriť profesionálnu armádu bude ale v Rusku mimoriadne náročná úloha – minister naznačil horizont presahujúci desať rokov. Ak chce Ivanov naštartovať skutočné zmeny, musí nájsť podporu aj medzi uniformovanými špičkami, ktorým sa Putinove slová o demilitarizácii sotva páčili.
Prvá odpoveď
Aj preto je dôležitá informácia, že na pracovnom stretnutí u prezidenta bol aj generál Anatolij Kvašnin, ktorý sa s predchádzajúcim ministrom Igorom Sergejovom dostával často do konfliktu. Kvašnin má, zdá sa, dostatočnú podporu u Putina aj v armáde.
Tento muž je ale významný aj tým, že pod jeho velením bude fungovať nová sila – takzvané kozmické sily, ktoré by mali zaštítiť ruskú odpoveď na americký projekt Národnej protiraketovej obrany (NMD). Práve NMD je najkontroverznejším problémom zahraničnej politiky. Schopnosť konkurovať USA sa má prejaviť práve tu – Rusko chce do vesmírneho priestoru vypustiť v júli satelit.
MAREK CHORVATOVIČ, reuters