FOTO |
Mala to byť perfektná akcia. Únos izraelského vojaka priamo na jeho základni v Gaze, tlačová konferencia únoscov, požiadavky na prepustenie palestínskych väzňov a obrovské titulky v novinách. Únos sa podaril, titulky v novinách boli, ale ostatné nevyšlo. Tak včera poslancom opisoval nedeľný únos izraelského vojaka Gilada Šalita dôstojník vojenskej rozviedky. Podľa neho sa zo Šalita stal "horúci zemiak, ktorý zrazu nikto nechcel zjesť".
Dlho sa včera presne nevedelo, kto Šalita uniesol, ani kde presne je a v akom stave. Nebolo únoscov a Izrael nevedel s kým vyjednávať. Až večer sa ozvali Výbory ľudového odporu. Tvrdili, že majú Šalita a za informáciu o ňom požadujú prepustenie palestínskych žien a mladých ľudí do 18 rokov z izraelských väzníc. Armáda však mala informácie, že ho držia ľudia z Hamasu.
Izrael medzitým kontaktoval všetky diplomatické zdroje: Egypťanov, Američanov, Francúzov, lebo unesený vojak je po otcovi francúzsky občan, aby Palestínčanom oznámili, že zašli priďaleko. Na hraniciach s Gazou už stoja izraelské tanky a premiér Ehud Olmert vyhlásil, že nebude váhať s rozkazom vstúpiť do pásma. Jediné, čo držalo tanky na izraelskom území, bola viera, že zaberie diplomacia a Šalit sa vráti domov živý. Ak by to nevyšlo, boli pripravení na zásah, ktorý by Šalita oslobodil.
Palestínčania sa včera snažili urobiť všetko, aby Izraelčanov presvedčili, že vládne hnutie Hamas s únosom nemá nič spoločné. Jeho ozbrojená zložka sa spolu s ďalšími dvomi frakciami v nedeľu prihlásila k útoku na základňu v Gaze, pri ktorej Šalita uniesli.
Včera to vyzeralo tak, že palestínsky premiér Ismail Haníja vyjednáva s únoscami a snaží sa ich prinútiť, aby vojaka pustili. Haníjovi išlo o politické aj fyzické prežitie. Vedel, že ak Šalit neprežije, Izrael zaútočí na jeho vládu aj na jeho život. Niektorí politici, ale aj izraelskí odborníci navrhovali, aby armáda Haníju uniesla a žiadala jeho výmenu za Šalita. O diplomaciu sa snažil aj šéf palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás. Šalitov únos je pre palestínskych predstaviteľov zahanbujúci: je viac ako jasné, že buď schvaľujú takýto čin, alebo o ňom nevedeli a ich ľudia si robia, čo chcú. Únos prišiel len deň po tom, čo sa palestínske frakcie takmer dohodli na obmedzení útokov v Izraeli.
Únos je aj testom pre izraelskú vládu. Už včera ju opozícia kritizovala za váhanie a pomalosť. Na čele ministerstva obrany je nevojak a pomerne neskúsený bývalý odborársky predák Amir Perec. Už pred únosom opozícia tvrdila, že ukazuje Palestínčanom slabosť, keď nenariadil rozsiahlu operáciu proti militantom, čo ostreľujú Izrael raketami Kassam. V Izraeli sa taktiež hovorí o tom, ako je možné, že armáda nevedela, že pod základňou v Gaze vykopali militanti tunel, cez ktorý sa priblížili k vojakom. Podľa denníka Haarec tajná služba armádu na túto možnosť upozorňovala. Včera tunel vyhodili do vzduchu.
Izraelské tanky a vojaci už čakajú pri hranici s pásmom Gazy. Sú pripravení zaútočiť na palestínskych militantov, ktorí zabili dvoch vojakov a tretieho uniesli. Palestínske ženy včera demonštrovali za prepustenie príbuzných, ktorí sedia v izraelských väzniciach. FOTO - ČTK/AP |
Autor: Tel Aviv