ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Ak si živnostník doteraz platil povinné dôchodkové odvody len z minimálnej mzdy, jeho dôchodok z prvého, priebežného piliera penzijného systému bude veľmi nízky.
Dôchodkový systém je totiž od roku 2004 postavený na princípe zásluhovosti - penzia závisí od výšky zárobkov za jednotlivé roky a od toho, koľko pracujúci odvedie do Sociálnej poisťovne. Na jej výšku takisto vplýva počet odpracovaných rokov. "Dnešný systém omnoho viac zohľadňuje, koľko korún človek odvádzal na dôchodkové poistenie a ako dlho," povedal hovorca ministerstva práce Martin Danko.
Napríklad pracovník, ktorý do roku 1989 bral priemernú mzdu, a po páde komunizmu začal podnikať a vyplácal si stále minimálnu mzdu, by dnes mal nárok na dôchodok približne 6-tisíc korún mesačne. Je to necelých 80 percent priemerného dôchodku na Slovensku, ktorý bol ku koncu apríla 7730 korún. Keby po roku 1989 poberal každý rok plat vo výške priemernej mzdy, mal by nárok na penziu približne na úrovni priemerného dôchodku.
Živnostníci si môžu za pomoci daňových poradcov optimalizovať príjem tak, aby ich daňová a odvodová povinnosť bola čo najnižšia. Vôbec nie je problém, aby vymeriavacím základom, teda sumou, z ktorej sa platia odvody, bola napríklad aj minimálna mzda. Majú teda na výber.
Dve možnosti
Prvá možnosť: Živnostníci môžu platiť do povinného systému, či už s druhým pilierom, alebo bez neho, čo najviac. Ak by sa nemenili základné parametre dôchodkového systému, mohol by napríklad človek dostávať penziu, ktorá by zodpovedala polovici jeho príjmu za posledných desať rokov. "Občan, ktorý prispieva do verejného systému sociálneho poistenia z vyšších základov, získa vyššiu mieru náhrady vo vzťahu k svojmu príjmu v porovnaní so starým systémom," povedal Danko.
Zákon o sociálnom poistení však obmedzuje, koľko maximálne môže pracujúci platiť do Sociálne poisťovne na starobný dôchodok. Je to zhruba 18 percent z trojnásobku priemernej mzdy, v súčasnosti je maximálny vymeriavací základ približne 52-tisíc korún. Pri 50-percentnej náhrade priemerného príjmu, ktorú zabezpečuje súčasný systém, môžu teda pracovníci s vysokými platmi získať penziu vyššiu ako 20-tisíc korún mesačne. Ak sú pracujúcimi dôchodcami, ktorí však penziu nepoberajú, ale platia poistné, ešte viac.
Druhá možnosť: Živnostníci si môžu zvoliť, že si budú platiť čo najmenej, ale pritom si na penziu budú sporiť v treťom, dobrovoľnom pilieri, teda v komerčnej poisťovni, správcovskej spoločnosti či inej finančnej inštitúcii.
Riziko je veľké
Aktuálne nastavenie parametrov v prvom pilieri hovorí jasne - poistenie v penzijnom systéme je veľmi výhodné. Živnostníkom by sa oplatilo platiť čo najviac. Ekonómovia však varujú. "Pri zvažovaní možností, či si sporiť povinne, alebo optimalizovať vymeriavací základ, treba zohľadňovať politické riziko," povedal analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Peter Goliáš. Nasledujúce vlády môžu napríklad znížiť mieru náhrady príjmu, aby systém bol viac solidárny. Potom budú pracujúci s vyššími zárobkami dostávať menej ako dnes, hoci ich odvody neklesnú. Ušetrené peniaze pôjdu na dôchodky pre tých, čo zarábajú málo. Vtedy sa pre živnostníkov javí výhodnejšia druhá možnosť: platiť čo najmenej a šetriť si na penziu pomimo systému. "Snažil by som sa platiť do povinného systému v medziach zákona čo najmenej, maximalizovať svoj čistý príjem a sporiť si na dôchodok v inštitúciách finančného trhu či investovaním do nehnuteľností," povedal odborník na dane a odvody Jozef Mihál. Riziko politických zásahov je podľa Mihála veľké. "Mnohé nečakané zmeny v neprospech zásluhovosti už urobila aj terajšia vláda, ktorá si hovorí pravicová. Neviem si predstaviť, aké zmeny môže urobiť ľavicový kabinet," povedal. (ľja)
Čo sa oplatí pre živnostníka
* terajší priebežný dôchodkový systém je štedrý, zabezpečuje 50-percentnú náhradu priemerného príjmu pracujúceho za posledných desať rokov pred odchodom do penzie
* živnostníkom sa v súčasnosti oplatí platiť do Sociálnej poisťovne vyššie odvody, nie iba z minimálnej mzdy
* politické riziko výhodu prvého piliera výrazne znižuje
* vlády môžu v budúcnosti nastavenie prvého piliera meniť, dôchodok z neho môže byť nižší ako v súčasnosti, riziko je podľa ekonómov veľmi vysoké
* ekonómovia živnostníkom do budúcnosti radia platiť do Sociálnej poisťovne čo najmenej a sporiť si na penziu v komerčných finančných inštitúciách - banke, poisťovni či správcovskej spoločnosti, alebo investovať do nehnuteľností.
(ľja)