Agenti ŠtB vo verejnom živote neprekážajú až 73 percentám Slovákov. Vyplýva to z prieskumov verejnej mienky uverejnených v štúdii Desať rokov po páde múru. Podľa prieskumov MVK z roku 1999 až 59,2 percenta slovenskej populácie hodnotí vývoj spoločnosti po novembri 1989 skôr negatívne. (hr)BRATISLAVA – V Českej republike bolo v súvislosti so zločinmi komunistického režimu trestne stíhaných 160 osôb v 75 trestných prípadoch.
Na Slovensku nebol za komunistické zločiny odsúdený nikto. Len dva existujúce procesy sa neustále naťahujú. Desaťročie sa vlečúci proces s dnes 83-ročným Vasilom Biľakom urobil v stredu opäť jeden krok vzad. V prípade bývalého prvého námestníka ministra vnútra Alojza Lorenca nastal včera síce čiastočný pokrok, no rozsudok je aj v tomto prípade v nedohľadne.
„Jasné pomenovanie veci má veľký očistný význam. Nejde tu o to, že treba Biľaka zavrieť, čo budeme zatvárať 83-ročného starca. Má sa však jasne pomenovať, čo sa stalo a aká je za to zodpovednosť,“ hovorí politológ Miroslav Kusý.
„Jasné a konkrétne ospravedlnenie za zločiny komunizmu nezaznelo ani z Komunistickej strany, ani zo Strany demokratickej ľavice, ani zo strany najvyšších predstaviteľov štátu, akým je prezident Schuster,“ tvrdí František Mikloško. Myslí si, že zločiny komunizmu už ostanú nepotrestané, hoci mnohí aktéri ešte žijú.
Satisfakciou by podľa neho bolo, keby sa zločiny aspoň zdokumentovali a celému komunistickému obdobiu by sa predložil účet: „Pretože sa môžeme dožiť toho, že pán prezident povie, že je naozaj hrdý na svoju komunistickú minulosť z vojny, no ale tú nemožno odtrhnúť od celej komunistickej minulosti.“
Socialistická justícia, na rozdiel od súčasnej, bola mimoriadne aktívna. V období rokov 1948 až 1989 vyniesli súdy rozsudky, ktoré poznačili až 270-tisíc obyvateľov Československa.
MIRKA HOROBOVÁTematicky príbuzné články
K zločinom komunizmu sme tolerantnejší ako iní
Kusý: Zločiny treba jasne pomenovať, hon na čarodejnice nemá význam
Jakeš a Lenárt sa pred súd dostanú o mesiac
Kauza Lorenc sa vráti na vojenský súd