Hovorca verejného záujmu, včera Lustračný súd požiadal, aby preskúmal lustračné osvedčenie podpredsedníčky vlády. Keď Gilowska v roku 2001 získala poslanecký mandát, uviedla, že s komunistickou bezpečnosťou nespolupracovala. "Zhromaždený materiál naznačuje, že osvedčenie pani Gilowskej sa nezhoduje s pravdou," uviedol lustračný prokurátor W˝odzimierz Olszewski. Za nepravdivé lustračné osvedčenie hrozí trest 10 rokov zákazu pôsobenia vo verejných funkciách.
Gilowska vyhlásila, že sa stala "predmetom lustračného vydierania". Podľa jej zistení sa materiál, o ktorom hovorí Olszew?ski, týka rokov 1987 - 1989, keď bola "ženou v domácnosti s doktorátom". V tomto období sa nezúčastnila na policajných výsluchoch ani nežiadala o pas alebo zahraničné štipendium. Práve pri takýchto situáciách dochádzalo najčastejšie k nadviazaniu tajnej spolupráce s bezpečnosťou.
"Hovorím s plnou zodpovednosťou, že moje osvedčenie je pravdivé," zdôraznila Gilowska. O niekoľko hodín premiér Kazimierz Marcinkiewicz prijal jej demisiu. "Nemám dôvod jej neveriť, ale zásady, ktoré sme prijali, platia pre každého," vyhlásil premiér.
Objavujú sa komentáre, že záhadná a prekvapujúca kauza súvisí s vnútrostraníckym bojom vo vládnom Práve a spravodlivosť (PiS). Predseda strany Jarosław Kaczyński to však odmietol. Ešte nedávno predseda vlády zdôrazňoval, že Gilowska je vynikajúca ministerka a nevie si bez nej predstaviť vládu.
Gilowska včera naznačovala, že za ďalšou lustračnou kauzou v poľskej politike môžu byť kruhy, ktoré môžu prísť o veľké príjmy v dôsledku chystanej reformy verejných financií. Hoci upokojovala investorov, že jej demisia neznamená pre poľskú ekonomiku podstatnú zmenu, obchodné trhy reagovali poklesom zlotého oproti euru a doláru. Gilowska bola v zahraničí vnímaná ako záruka proeurópskeho a liberálneho kurzu poľskej vlády, hlavne po tom, čo sa konzervatívny kabinet v máji rozšíril o populistov a nacionalistov.
O tom, kto má pravdu, rozhodne Lustračný súd. Kedy a či sa vôbec proces Gilowskej začne, nie je známe. Predseda súdu Zbigniew Puszkarski pripomenul, že sa lustračný zákon týka len verejných činiteľov, a pokiaľ dotyčná osoba rezignuje na funkciu pred začatím procesu, tak sa jej už lustračné predpisy netykajú.
Tak sa skončil aj prípad Janusza Tomaszewského, podpredsedu vlády a ministra vnútra v pravicovom kabinete Jerzyho Buzeka koncom 90. rokov.