Z oslabenia mien rozvíjajúcich sa trhov včera profitoval dolár. FOTO - REUTERS
LONDÝN - Meny krajín z rozvíjajúcich sa trhov včera pokračovali v prudkom poklese. Mnohí investori v panike opúšťajú trh a uchyľujú sa k bezpečnému doláru. Atraktivita meny rastie aj pre pravdepodobné zvýšenie úrokových sadzieb v USA. Díleri na medzibankovom trhu v Londýne informovali, že kurzy mien sa oslabujú v celom regióne.
Na niekoľkoročné minimá sa dostal kurz maďarského forintu, tureckej líry a juhoafrického randu. Škodí im zlý stav verejných financií v týchto krajinách. Klesajú aj kurzy ďalších mien z kategórie "emerging markets", čiže rozvíjajúcich sa ekonomík, pretože u investorov prevláda odpor k riziku. Viac im vyhovujú bezpečné cenné papiere americkej vlády, ktoré teraz ponúkajú zhruba päťpercentný výnos.
"Téma prepadu kurzov na rozvíjajúcich sa trhoch pokračuje a hlavné slovo má juhoafrický rand," povedal jeden z dílerov. Turecká centrálna banka pomáhala líre intervenciou, ale bez výraznejšieho efektu. "Zrejme to bola len začiatočná paľba a podľa nášho názoru budú Turci intervenovať znova," hovorí díler.
Juhoafrický rand sa v piatok ocitol takmer na trojročnom minime. Mena reagovala na správu, že krajina má najvyšší deficit bežného účtu platobnej bilancie za posledných 24 rokov. Rand klesol na 7,52 randu za dolár. Z podobných dôvodov slabne aj forint, ktorého kurz sa prepadol na 280 forintov za dolár a blíži sa centrálnej parite. Kurzy sa znižovali aj v Ázii a napríklad japonský jen stratil oproti doláru asi jedno percento.
Turecká líra začala rásť, musela ju však podporiť centrálna banka. "Hnacím motorom prepadu rozvíjajúcich sa trhov je najmä juhoafrický rand, ktorý je pod silným tlakom pre zhoršujúce sa údaje o stave bežného účtu," povedal Koon Chow, analytik Credit Suisse. Podľa neho sa zlá nálada okolo randu prenáša aj na meny s podobnými problémami ako forint a líra.
"Ľudia stále očakávajú rast tureckých a juhoafrických aktív, ale zvýšená kolísavosť z posledného času ich núti meniť pohľad na aktíva, ktoré kolísavosť ešte zvyšujú," povedal Chow. Za poklesom sa podľa neho neskrýva nový pohľad na vývoj ekonomických ukazovateľov týchto krajín. Ceny akcií od Istanbulu cez Johannesburg až po Varšavu v poslednom čase prudko klesajú, aj keď časť strát vyrovnali. V súlade s týmto vývojom sa zvyšujú výnosy štátnych dlhopisov v týchto krajinách. Aj pre pokles ich mien sa včera dolár posilnil na dvojmesačné maximum. (čtk)
Dolár končí týždeň na dvojmesačnom maxime
LONDÝN - V závere týždňa sa americký dolár posilnil na dvojmesačné maximum oproti viacerým svetovým menám. K jeho rastu prispeli očakávania, že centrálna banka USA na budúci týždeň znovu zvýši úrokové sadzby. Niektorí investori očakávajú ich rast z 5 až na 5,5 percenta.
Dolár podporil aj prílev investorov, ktorí sa stiahli z klesajúcich rozvíjajúcich sa trhov. Trh čakal aj na zverejnenie správy o objednávkach tovarov dlhodobej spotreby v USA za máj, ktorých silný rast len podporí ďalšie zhodnocovanie dolára. Analytici očakávajú rast objednávok o pol percenta po aprílovom vyše štvorpercentnom poklese.
Včera okolo obeda sa euro oslabilo oproti doláru o štvrtinu percenta na 1,254 dolára za euro. Na dvojmesačné minimum oproti doláru klesla japonská a švajčiarska mena. Jen sa oslabil na 116,39 jenu za dolár pre neistotu okolo načasovania zmeny menovej politiky v Japonsku. Oproti švajčiarskemu franku sa dolár posilnil na 1,2477 švajčiarskeho franku za dolár.
(sita, reuters)