Osy môžeme lákať do fliaš s pivom. FOTO - LOV |
V najteplejších mesiacoch ohrozujú úrodu záhradných plodín viaceré choroby a škodcovia, proti ktorým treba preventívne a po zistení výskytu bojovať. Pri ekologickej výrobe používame mechanický a biologický spôsob ochrany. Z chemických prípravkov môžeme aplikovať len tie, ktoré povoľujú pravidlá ekologického poľnohospodárstva.
Pri mechanickej ochrane využívame biele lepové doštičky proti kvetárke kapustovej a žlté lepové doštičky na sledovanie výskytu a signalizáciu ošetrovania hlúbovín proti skočkám, blyskáčikom a krytonosom. Záhony pred týmito škodcami ochránia aj netkané textílie.
Kukleniu obaľovača jabloňového zabránime použitím lepenkových pásov vlnitého papiera. Lepové pásky použijeme proti húseniciam, voškám a puklici slivkovej. Proti vtáctvu, ktoré spôsobuje na úrode škody, vyžívame rôzne odplašovače a ochranné siete, prípadne netkané textílie. Proti osám a sršňom môžeme na ovocné stromy a kry viniča zavesiť polyetylénové fľaše, ktoré naplníme sladkou tekutinou alebo čiernym pivom. Proti slimákom a slizniakom pomáha nástielka záhonu ihličnanmi a posypanie chodníkov vápnom.
Najjednoduchším spôsobom mechanickej ochrany v záhradke je ručný zber škodcov. Zberáme alebo do plachty striasame hlavne všetky druhy chrobákov, húseníc, lariev a pásavku zemiakovú. Striháme listy a výhonky, ktoré sú silne napadnuté múčnatkou a kučeravosťou broskýň, ako aj virózne trsy malín a jahôd. Odstraňujeme aj staré odrodené konáre bobuľovín. Zbierame opadané plody a lístie, ktoré sú napadnuté hubovými chorobami.
V rámci biologickej ochrany môžeme aplikovať niektoré biopreparáty. Biobit FC a WP účinne ničí húsenice na kapustovinách, ovocninách a húsenice obaľovačov na viniči. Novodor likviduje larvy pásavky zemiakovej na porastoch zemiakov a rajčiakov. Z chemických prípravkov sú vhodné sírnaté prostriedky proti múčnatke, meďnaté najmä proti peronospóre a fytoftóre rajčiakov i zemiakov.
V rámci biologickej ochrany sa osvedčila aj fytoterapia, predovšetkým v prevencii a na posilnenie vývoja rastlín. Zlepšuje ich odolnosť proti chorobám a škodcom, pričom niektoré fytoterapeutické prípravky pôsobia zároveň repelentne aj liečivo. Odvary z cesnaku, výluhy z pŕhľavy a púpavy potláčajú napríklad výskyt vošiek a roztočcov. Výluh z ostrôžky poľnej i paprade samčej a odvar z vratiča obyčajného pôsobia repelentne proti voškám, húseniciam, chrobákom a mravcom.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.