FOTO |
Chcete byť učiteľom?
Rozprával som sa nedávno so slovenskými deťmi, čím chcú byť, keď budú veľké. Niekto vravel, že počítačovým programátorom, iný diplomatom, ďalší bohatým človekom. Vypočul som si však aj niečo, čo som naozaj nečakal. Spýtal som sa: A čo tak stať sa učiteľom? Na túto otázku odpovedali všetky deti rovnako: V žiadnom prípade! Zaujímalo ma, prečo také razantné odmietnutie obľúbenej profesie? Odpoveď znela: Majú nízke platy! Snažil som sa preladiť deti na pozitívnu vlnu, že sú predsa len ľudia, ktorí študujú na univerzite, aby sa mohli stať učiteľmi. Na to mi chlapec povedal: To je iba ilúzia. Táto odpoveď ma zarmútila.
Mám kamarátku v Anglicku, ktorá je učiteľkou na základnej škole. Občas sa sťažovala, že jej plat nie je taký dobrý, aká náročná je jej práca. Slovensko zrejme nie je vo svete výnimkou, ale podmienky sú tu pravdepodobne ešte tvrdšie ako inde na svete. Počul som, že istá slovenská učiteľka chodí cez víkendy upratovať komusi domácnosť do Viedne. Deti túto realitu pozorne vnímajú.
Byť učiteľom je náročná profesia, zvlášť na základnej škole. Učiteľ stojí tvárou v tvár deťom, ktoré sú v citlivom veku a sú veľmi ovplyvniteľné. Úlohou učiteľov by mala byť vysoká kvalita a obrovská zodpovednosť. A keď je učiteľ na základnej škole zapálený pre svoje povolanie, určite nadchne pre profesiu aj viacerých žiakov. Je mi ľúto, že to tak dnešné deti necítia.
V Japonsku majú učitelia pomerne dobré platy. Nikto sa na učiteľov nepozerá s ľútosťou, že málo zarobia. Mnohí rodičia sa dokonca nazdávajú, že stať sa učiteľom je dobrá voľba aj pre budúcnosť ich dieťaťa. Práca učiteľov nie je natoľko pod tlakom ekonomiky. A čo je dôležité, byť učiteľom je v Japonsku profesia, na ktorú je človek hrdý. Keď sa tam spýtate študenta, čím chce byť, povolanie učiteľ je vždy v prvej trojke. Medzi najobľúbenejšie chlapčenské profesie inak patria basebalový hráč, futbalista, lekár, štátny zamestnanec. Dievčatá túžia byť učiteľkami v materskej škole, zdravotnými sestrami, karikaturistkami, snom niektorých je byť kvetinárkou alebo cukrárkou.
Peniaze nie sú všetko, ale zase, keď ich je príliš málo, keď práca človeka nie je podľa zásluhy ohodnotená, klesá jeho vážnosť. Neovládam dokonale podmienky učiteľov v Európe, ale v Japonsku, v Singapure a v Amerike sú pomerne dobré. Odkedy som na Slovensku, odvtedy počúvam kritiku na platy učiteľov aj lekárov. Mnohí lekári hovoria, že plánujú kvôli nízkym platom opustiť túto krajinu a ísť za zárobkom do cudziny. Úplatkárstvo existuje všade na svete, Japonsko nevynímajúc. Myslím si však, že by ho tu bolo menej, keby lekári dostali viac. No môžem sa aj mýliť.
Autor: MASAHIKO