Zaragoza 23. marca (TASR) - Európska únia zamýšľa v septembri prevziať od Severoatlantickej aliancie mierové úlohy, ktoré plní v Macedónsku, uviedol dnes vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana.
Na druhej strane však Solana trval na tom, že mierová misia v tejto bývalej juhoslovanskej republike, ktorá by znamenala debut jednotiek rýchleho nasadenia štátov európskej pätnástky, sa začne iba vtedy, ak EÚ dosiahne dohodu o prístupe k zariadeniam aliancie a jej operačnému plánovaniu.
"Prebrali sme zodpovednosť za Macedónsko od septembra," uviedol Solana na tlačovej konferencii v španielskom meste Zaragoza po dvojdňovom stretnutí s ministrami krajín EÚ.
Operácia NATO s názvom Jantárová líška (Amber Fox) sa začala v Macedónsku minulý rok v septembri s cieľom ochrániť medzinárodných pozorovateľov dohliadajúcich na návrat vládnych jednotiek a utečencov do oblastí, ktoré predtým kontrolovali povstalci z radov etnických Albáncov.
Mandát ľahko vyzbrojenej 700-člennej skupiny NATO bol minulý mesiac predĺžený do konca júna s možnosťou jeho predĺženia o ďalšie tri mesiace.
Nemenovaný predstaviteľ EÚ uviedol, že ak bude budúca Macedónska vláda súhlasiť, jednotky EÚ by mohli prevziať kontrolu nad misiou 27. septembra -- asi dva týždne po macedónskych parlamentných voľbách.
Hoci sa na operácii Jantárová líška zúčastňujú iba jednotky z európskych krajín, k vedeniu misie bude EÚ potrebovať zariadenia a operačné plánovanie NATO.
Dohoda, ktorá by jednotkám rýchleho nasadenia EÚ umožnila prístup k operačnému plánovaniu NATO, bola zablokovaná v decembri kvôli rivalite medzi dvoma členmi aliancie - Gréckom a Tureckom. Turecko je členom NATO, ale nie EÚ, a Grécko tvrdí, že Turecko by nemalo mať právo veta v otázke plánovaných misií jednotiek EÚ.
Španielsky minister obrany Federico Trillo poznamenal, že ak sa počas španielskeho predsedníctva, ktoré sa končí v júni, nepodarí EÚ uzavrieť dohodu v tejto otázke, potom to bude počas predsedníctva nasledujúcich dvoch krajín veľmi ťažké. "Dánsko, ktoré nasleduje po Španielsku, nezdieľa bezpečnostné a obranné ciele EÚ...A Grécko, ktoré bude nasledovať po Dánsku, je v tejto otázke zainteresovanou stranou," dodal Trillo.