Vedenie Euronextu uprednostňuje ponuku o prevzatie newyorskej burzy NYSE. FOTO - SITA |
BRUSEL - Burzový operátor Euronext musí zostať regulovaný v Európe bez ohľadu na výsledok úsilia newyorskej burzy NYSE, ktorá sa ho snaží prevziať, povedal guvernér Európskej Centrálnej Banky (ECB) Jean-Claude Trichet. "Pre mňa je úplne nevyhnutné, aby to, čo je regulované v Európe, aj zostalo regulované v Európe," povedal Trichet.
Deutsche Börse sa už niekoľko mesiacov usiluje presvedčiť akcionárov Euronextu, aby spojili sily a vytvorili paneurópsky trh. Manažment Euronextu však súhlasil so spojením s newyorskou burzou NYSE za 10 miliónov dolárov. Obchod musia ešte schváliť akcionári Euronextu.
Medzitým Deutsche Börse svoju ponuku pre Euronext prehodnotila. Jej ponuka z 23. mája znela na 8,6 miliardy eur vrátane hotovostnej platby pre akcionárov Euronextu vo výške 870 miliónov eur.
ECB priamo nereguluje európske finančné inštitúcie, dbá však o finančnú stabilitu a už dlho podporuje ďalšiu integráciu finančných trhov eurozóny, z ktorých mnohé zostávajú rozdrobené aj sedem rokov po zavedení eura.
Euronext, ktorý už prevádzkuje burzy v Paríži, Amsterdame, Bruseli a Lisabone, chce začať podrobnejšie rozhovory o fúzii s talianskou burzou Borsa Italiana.
(sita, reuters)