Bratislava 23. marca (TASR) - Zmeny základných kódexov pracovného práva krátko pred ich vstupom do účinnosti od 1. apríla spôsobujú, podľa poslanca Národnej rady SR za HZDS Vojtecha Tkáča, v praxi chaos. "Je bizarné, keď sa Zákonník práce a zákon o verejnej a štátnej službe novelizujú 11 dní pred ich účinnosťou a je otázkou času, kedy vojdú do Zbierky zákonov," uviedol v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Dialógy.
Podľa neho môže tak dochádzať k situácii, že zamestnávatelia nemajú vyjasnené otázky týkajúce sa pracovných zmlúv a nestíhajú ani prijať súvisiace vnútorné predpisy, napríklad v oblasti odmeňovania alebo organizácie práce. Ako upozornil, chaos vládne aj v zákone o verejnej službe, v zmysle ktorého sa budú musieť dorovnávať platy desaťtisícom zamestnancov, pretože od 1. apríla sa im znížia príjmy.
Podľa poslanca Národnej rady SR za SDKÚ Pavla Prokopoviča sa zárobky vo verejnej službe po účinnosti zákona naopak zvýšia. "Sami zamestnanci žiadali o prijatie tohto zákona a tabuľky hovoria, že pôjdu s platmi hore," zdôraznil. V novom Zákonníku práce považuje aj po jeho novelizácii naďalej za problém povinnosť zamestnávateľa mať v podniku zamestnaneckú radu, aj keď o to pracovníci nemajú záujem. Zamestnanecké rady by mali zastupovať ich záujmy v organizáciách, kde nepôsobia odbory.
S týmto názorom sa stotožňuje aj Ľudovít Kaník, predseda Demokratickej strany, ktorá mieni spomínané ustanovenie v Zákonníku napadnúť na Ústavnom súde SR. Nutnosťou financovať odborovú činnosť a činnosť zamestnaneckých rád vznikajú podľa Ľ. Kaníka zamestnávateľom dodatočné miliardové náklady, ktoré by mohli využiť na vytváranie nových pracovných miest. Podotkol, že postavenie zamestnávateľských rád oproti odborom navyše nie je ani rovnoprávne, pretože keď niekoľko zamestnancov založí odbory, rada zanikne.
Podľa viceprezidenta Konfederácie odborových zväzov SR Igora Lenského sú zamestnanecké rady povinné vo viacerých krajinách, pričom podľa európskeho práva aj Ústavy SR nemôžu mať právomoci na úrovni odborov.
*san mk rč
NNNN