Dan Rather, legenda americkej žurnalistiky, už nepracuje pre CBS. Z obrazoviek jednej z najväčších televíznych spoločností v Spojených štátoch sa divákom prihováral ako reportér 44 rokov. Ešte známejší bol ako moderátor večerných správ, ktoré musel opustiť v marci minulý rok po 24 rokoch.
Vedenia CBS ho pri rozlúčke len chválilo, nešetrilo superlatívmi a taktne obišlo, že Rather neodchádza dobrovoľne. Jednoducho s ním nepredĺžili zmluvu v publicistickej relácii 60 Minutes. Poslednú reportáž odvysielali uplynulý víkend.
Čo zapríčinilo pád 74-ročnej televíznej hviezdy? Sfušovaná reportáž z predvolebnej kampane v roku 2004, ktorá spochybňovala vojenskú službu prezidenta Georgea Busha. CBS sa vtedy opierala o pochybné dokumenty. Rather údajne reportáž pred odvysielaním ani nevidel. No obhajoval ju do poslednej chvíle a stal sa jej symbolom. Nezávislé vyšetrovanie ukázalo, že reportáž nespĺňala základné novinárske štandardy, televízia ju stiahla a Rather sa ospravedlnil.
Už dlho ho obviňovali, že je zaujatý liberál, čo v súčasnom Bielom dome nie je nič lichotivé. Mal otvorené spory s prezidentom Richardom Nixonom a Georgeom Bushom starším, navyše sa raz zúčastnil na sponzorskom večierku demokratov.
Slávu si získal informovaním o atentáte na prezidenta Johna F. Kennedyho v roku 1963, po sovietskej invázii sa v prezlečení dostal do Afganistanu. Nezabudnuteľné sa stali aj jeho pozdravy. Napríklad, keď vojnu v Iraku oznámil ako "dobré ráno Bagdad". V roku 1987 odišiel zo štúdia, lebo ho naštvalo rozhodnutie, že neprerušia tenisový zápas správami. Ten sa nakoniec skončil skôr a obrazovka ostala celých päť minút čierna.
S Ratherovým odchodom z veľkej televízie sa končí jedna éra americkej žurnalistiky. Z triumvirátu veľkých moderátorov nič nezostalo. Moderátor ABC Peter Jennings zomrel minulý rok, Tom Brokaw z NBC už tiež odišiel. Trendy už dlhšie ukazujú, že večerné správy Američanov prestávajú zaujímať, počet divákov klesol na polovicu.
BRAŇO ONDRÁŠIK