Dohody s Európskou úniou zaväzujú Slovensko, aby núdzové zásoby ropných výrobkov do roku 2008 zodpovedali 90-dňovej spotrebe krajiny. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Podpredseda Správy štátnych hmotných rezerv Róbert Básti v piatok minulý týždeň pre SME povedal, že nevie nič o vypísanom tendri na skladovanie ropných výrobkov. Jeho šéf, predseda správy rezerv Robert Nemec tvrdí, že Básti o ponuke vedel. "Nebola to pravda, keď vám povedal, že o tom nič nevie," povedal včera.
Básti taktiež tvrdil, že o tendri nehovorilo ani vedenie úradu. Nemec popiera aj to. "Naozaj neviem, prečo hovoril do telefónu niečo iné, asi ho prekvapil ten dátum, ale určite o tom vedel, možno však nie do detailov," povedal Nemec.
Včera sme sa pokúšali kontaktovať Bástiho, aby celú vec znova vysvetlil, nedvíhal však telefón. Nemec pri ďalšom telefonáte povedal, že s Bástim medzičasom hovoril a ten mu údajne povedal, že si minulý piatok myslel, že volá so záujemcom o tender. Keďže o vyhlásenej súťaži nemal podrobné informácie, povedal redaktorovi SME, že o nej nič nevie.
Redaktor sa však Bástimu do telefónu predstavil a povedal aj, že je z denníka SME. Aj z obsahu rozhovoru jednoznačne vyplývalo, že Básti nehovorí so záujemcom, ale s novinárom. Navyše, v piatok volal redaktorovi onedlho späť, že si vec overil, tender je vyhlásený, ale podrobnosti nevie.
Tender je rýchly
Tender je zvláštny svojou rýchlosťou a podmienkami, ktoré zvýhodňujú Slovnaft. Výzvu na predkladanie ponúk zverejnila správa rezerv minulý týždeň v stredu 14. júna, prípadní záujemcovia si mali základné informácie a podmienky súťaže vyzdvihnúť do piatich pracovných dní vrátane minulej stredy. Lehota na posielanie žiadostí o podklady sa skončila tento týždeň v utorok o dvanástej hodine.
Ponuky musia záujemcovia poslať správe rezerv najneskôr do poludnia 3. júla, čiže o 9 pracovných dní. V ten istý deň vedenie správy rezerv bude obálky otvárať. "Nie je potrebný dlhší čas, odborná verejnosť nie je až taká široká, všetci, ktorých sa to týka, o tom vedia," povedal Nemec. Z podmienok tendra ďalej vyplýva, že budúca zákazka je rozdelená na dve časti. Prvá by mala byť na 5 až 10 rokov, druhá na 10 až 25 rokov.
Odborník na energetiku Karol Hirman hovorí, že je "veľmi zvláštne, že takýto tender sa vyhlasuje krátko po voľbách". Podľa neho sa malo počkať až na novú vládu.
Slovnaft je vo výhode
Jednou z podmienok tendra je, že zásobníky musia byť v blízkosti produktovodu, aby ich bolo možné s ním prepojiť. "To zvýhodňuje rafinériu Slovnaft, pretože iba ona má postavený produktovod," povedal Hirman. Pripúšťa to aj šéf rezerv Nemec. "Slovnaft je najsilnejší na trhu a má aj najlepšie možnosti na skladovanie," povedal. Produktovod má dve vetvy. Jedna smeruje na západ k hraniciam s Českom, ďalšia do Hronského Beňadika.
Slovnaft si podklady súťaže už vyzdvihol. "Študujeme ich, na základe analýzy sa rozhodneme, či do súťaže pôjdeme," povedala hovorkyňa rafinérie Hana Šimková. Podmienky súťaže si do utorka vyžiadalo 14 firiem.
Nemec vylúčil akúkoľvek predbežnú dohodu so Slovnaftom. "Pri takom záujme, aký je, teraz môžem povedať, že absolútne nič nie je s nikým dopredu dohodnuté." Podľa Nemca môžu uspieť aj iné firmy ako Slovnaft. Nechcel však povedať, kto by mohol byť rafinérii v súťaži rovnocenným konkurentom. Podľa informácií SME by to mohol byť napríklad Transpetrol alebo bezpečnostné firmy, ktoré ochraňujú produktovod Slovnaftu.
Zákazka na zásobníky je podľa Hirmana veľmi lukratívna. Pre štát by bolo finančne najvýhodnejšie, keby po prípadnej spätnej kúpe podielu Yukosu v Transpetrole, skladoval núdzové zásoby ropných výrobkov práve Transpetrol.
Tender počíta aj s možnosťou, že sa núdzové zásoby budú skladovať aj v Česku. "Na Slovensku nie je dostatok kapacít. Kým sa nevybudujú, je potrebné zabezpečiť alternatívne riešenie," povedal Nemec. Slovenská vláda preto schválila zmluvu s Českom, ktorú teraz posudzuje česká vláda. "Predpokladám, že by mohla byť uzavretá do konca týždňa," hovorí Nemec. Správa rezerv vybrala Česko, lebo je z okolitých krajín najlacnejšie.
Z výzvy na predkladanie ponúk vyplýva, že skladovacie zásobníky môže záujemca postaviť na zelenej lúke. "Deväť dní na vypracovanie projektu je však krátky čas," povedal Hirman.
Núdzové zásoby nie sú pre prípad vojny
Dohody s Európskou úniou Slovensko zaväzujú, aby núdzové zásoby do roku 2008 zodpovedali 90-dňovej spotrebe krajiny. Štát však nemá dostatočné skladovacie kapacity. Nemec povedal, že podľa pravidiel únie musí mať Slovensko do konca roka 2008 v núdzových zásobách približne 206-tisíc ton ropy a 434-tisíc ton ropných výrobkov, teda nafty a benzínu. Kapacity pre ropu sú dostatočné, na skladovanie ropných výrobkov však Slovensku chýbajú priestory na 132-tisíc ton.
Núdzové zásoby sa prioritne nevytvárajú pre prípadné riziko vojenského konfliktu. Slúžia na ochranu ekonomiky - napríklad, ak by sa narušil dovoz a zásobovanie ropou. (ľja, iš)
Autor: Ľuboš JančíkIVAN ŠTULAJTER