FOTO
Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie Sepp Blatter odmietol používanie videozáznamu ako nástroja na posudzovanie sporných situácií. Opätovný návrh "modernistov" vyvolala po nedeli strela Fancúza Patricka Vieiru, ktorú juhokórejský brankár Lee Woon-jae vyrazil zrejme za čiarou. Nasvedčovalo tomu jeho postavenie nohou i rukou asi meter za čiarou.
Dvakrát chytali za čiarou?
Francúzi síce neprotestovali ani na okamih, z Vieirovho pohľadu nebolo nič jasné. Asistent rozhodcu, ktorý situáciu mal vidieť, stál zle. Aj v zápase Argentína - Pobrežie Slonoviny zneškodnil brankár Afričanov loptu odrazenú od žrde, hoci sa na okamih zdalo, že "tancuje" rukami za čiarou.
Video vo futbale je stará téma. U nás sa o nej často diskutuje. V slovenskom národnom športe hokeji video pri sporných gólových situáciách môže rozhodnúť. Tiež nie stopercentne spravodlivo - čo ak leží puk pod brankárom, ktorý je roztiahnutý na ľade cez celú bránu.
Blatter chce "rozumné lopty"
Špekulácie s videozáznamom majú pre i proti. Otázka je: video iba pri spornom góle, alebo aj pri ofsajde? Zápasy trvajúce necelé dve hodiny by sa mohli zmeniť na štvorhodinovú nudu plnú skúmania viedozáznamov. Hokejový model s presne určeným zoznamom "výnimočných" situácií iba pri (ne)góle, by mal možno opodstatnenie. Blatter preferuje "rozumnú loptu" s mikročipom. Bývalý argentínsky reprezentačný tréner César Menotti ho ihneď sfúkol: "Jediná rozumná lopta je na nohe rozumného futbalistu."
Pamätáme si napríklad z Wimbledonu i Australian Open, že sa pokazila signalizácia na čiarach s pípnutím oznamujúcim aut. Rozhodcovia púšťali aj dvadsaťcentimetrové lopty za, kým sa na chybu prišlo. Mikročip má tú istú nevýhodu.
Patrí rozhodcovský omyl k hre?
Klasici tvrdia, že rozhodcovský omyl je bežnou súčasťou každej loptovej hry i mnohých individuálnych športov (krasokorčuľovanie, skoky do vody, gymnastika).
Pri futbale sa prikláňajú k názoru, aby sa odmával ofsajd ako voľakedy - keď je hráč už na úrovni súpera i pri takzvanom mŕtvom postavení mimo hry. Náš rozhodca Jarol Galba, ktorý asistoval na čiare pri finále MS 1966 v Anglicku, povedal: "Aj hráči, ktorí sa akože nezapájajú do hry, 'iba' klamú pohybom, ovplyvňujú pozornosť brankára."
V blízkej budúcnosti by azda mohol pomôcť nápad, ktorý oživil fracúzsky brankár Fabien Barthez. Navrhuje osem rozhodcov. Dvoch na hlavnej ploche, šiestich na čiarach. O zápase s Južnou Kóreou povedal pre agentúru AP: "Z bránky niekedy nevidím nič pre spleť hráčov, v tej istej situácii je často rozhodca. Nemôže sa predsa postaviť tesne k čiare, mohol by padnúť gól z lopty odrazenej od neho. Pravidlá to nevylučujú. Arbitri nie sú dôvodom, že sme Kóreu nezdolali."