ktorí Sderot takmer denne ostreľujú raketami Kassam z pásma Gazy. Aspoň tak to tvrdili organizátori. Odhodlanie im včera vydržalo do obeda, keď sa blokáda skončila pre neznesiteľnú horúčavu a ako povedal jeden z organizátorov "otravných novinárov". Dnes chcú pokračovať.
Vláda sa rozzúrených občanov mesta zatiaľ snaží kúpiť dotáciami na letný tábor pre deti a daňovými úľavami. Občania jej odkazujú: Nechceme tábor pre deti, chceme vojenskú operáciu v Gaze. Minister obrany a obyvateľ Sderotu Amir Perec sa jej zatiaľ snaží vyhnúť. Armáde nariadil, aby pokračovala v cielených útokoch na teroristov. Za tie ho však pre civilné obete kritizujú.
Perec prišiel ešte v pondelok do mesta ľudí prehovoriť, aby sa blokády vzdali. Sprevádzal ho prezident Moše Kacav, ktorý zasahuje do diania len zriedka. Kacav dosiahol aspoň to, že hladovkári po deviatich dňoch začali jesť. Ľudia obom politikom dávali najavo, že ich reči o maximálnom úsilí neberú vážne. Deň predtým televízia Chanel 2 citovala nemenovaného odborníka, podľa ktorého "armáda využíva len päť percent svojich kapacít na elimináciu palestínskeho ostreľovania". Aj keď viacerí vojenskí odborníci to označili za "scestné", ľudí v Sderote to len utvrdilo, že sa o nich nikto nestará.
Úplne opačný postup ako Perec a Kacav zvolil vicepremiér Šimon Peres. V parlamentnej debate vyhlásil, že ľudia v Sderote sú hysterickí, ukazujú Arabom, že sa ich boja a že by sa mali pozrieť do Kirjat Šmona. Toto mesto na severe Izraela už roky sužujú rakety libanonského hnutia Hizballáh. Peres dostal zo Sderotu odkaz, že je "Per(e)sonou non grata".
Situácia v Sderote začína byť nepríjemná aj pre premiéra Ehuda Olmerta a jeho plán odchodu Izraela z časti západného brehu. Kritici plánu využívajú Sderot ako ilustráciu, že Palestínčanom sa neoplatí ustupovať. Sderot leží len kilometer od pásma Gazy, ktoré židovskí osadníci opustili pred necelým rokom.
Autor: Tel Aviv