national Herald Tribune.
"Je to spôsobom, ako tu fajčia," hovorí Maher, ktorý odložil cigarety potom, čo írska vláda minulý rok zakázala fajčenie na všetkých verejných priestran?stvách vrátane tradičných krčiem.
V krajine, ktorá sa hrdo chváli, ako ochraňuje svoje životné prostredie a zachováva vysoký štandard, najmä v oblasti zdravia a jedla, je fajčenie prekvapivo široko rozšírené a tolerované i na pracoviskách. Odhadom dvadsať miliónov ľudí, teda takmer štvrtina populácie, v roku 2004 vyfajčilo 160 miliárd cigariet. A napriek tomu sú Nemci často posadnutí vlastným zdravím a znepokojuje ich rast nákladov na zdravotný systém, viac než 140 tisíc ich ročne umiera na choroby spojené s fajčením.
Fanúšikov zaskočilo, ako často a kde všade sa v Nemecku fajčí. "Pripadalo mi divné, že v nemeckých kinách sa premietajú reklamy na cigarety a že fajčenie je vždy spojené so sexom," hovorí Kristian Larsen z Dánska. "To by sa v Dánsku nestalo."
Počítačový programátor Maher je nemeckým prístupom šokovaný. "Predstava, že môžete ísť do ktorejkoľvek krčmy, kaviarne alebo reštaurácie v Nemecku a fajčiť, je svojím spôsobom zastaraná v porovnaní s meniacim sa postojom vo zvyšku Európskej únie.
"Pripadá mi, že kto nefajčí, je čudný, pretože je tu tak málo miest pre nefajčiarov."
Odborníci na zdravie sa zhodujú, že príčinou, prečo Nemecko zaostáva ďaleko za ostatnými európskymi krajinami, sú veľmi blízke vzťahy medzi tabakovým priemyslom a takmer všetkými politickými stranami. Martina Pötschkeová-Langerová, riaditeľka ústavu pre výskum a prevenciu rakoviny, uvádza, že tabakový priemysel v Nemecku ročne vynakladá 300 miliónov eur na reklamu a lobovanie a ročne zarobí 20 miliárd eur.
Americký tabakový gigant Philip Morris celé roky sponzoruje konferencie vládneho konzervatívneho bloku Angely Merkelovej rovnako ako jej koaličného partnera Sociálnych demokratov a opozičných Slobodných demokratov. Dokonca i Zelení mali jeden kongres sponzorovaný firmou Philip Morris, ale po prudkých protestoch delegátov sa s ňou rozlúčili. Novinkou je aj postoj kancelárky Merkelovej, ktorá podporuje zákaz fajčenia na verejných miestach. Sama šla príkladom a bezcigaretovú zónu vytvorila vo svojom úrade.
Ulf Bauer, hovorca spoločnosti British American Tobaco, to ale vidí inak. "Hovorte tomu fajčiarsky raj alebo ako chcete," vyhlasuje. "Ja si myslím, že sme jednoducho liberálnejší než iné európske krajiny." (čtk/iht)