Hoci minister spravodlivosti Ján Čarnogurský nevie robiť s počítačmi a nemá k nim vzťah, stavilo jeho ministerstvo na výpočtovú techniku. Do dvoch mesiacov by mal mať každý sudca na svojom stole počítač s pripojením na internet. „Tento týždeň počítače opustili fabriku,“ povedala riaditeľka odboru informatiky Zuzana Kajanová.
V prevažnej väčšine súdnych siení zapisovateľky dodnes píšu počas pojednávaní na starých písacích strojoch a používajú kopírovací papier. Sudcovia sú v zvláštnej situácii, keď do obchodného registra na internete má prístup verejnosť, ale oni nie.
Poslanci často novelizujú zákony a keďže sudcovia nemajú ich úplné znenia v elektronickej podobe, musia listovať v kopách papierov.
„Prvé počítače sú už na súdoch a všetkých 1300 bude rozoslaných do konca mája. Do konca apríla prepojíme všetky súdy a ministerstvo spravodlivosti sieťou,“ povedal vedúci úradu ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic. Ministerstvo dostalo na počítače z európskeho programu Phare 150 miliónov korún a zo svojho rozpočtu dalo 120 miliónov.
Sudcovia často pracujú po večeroch a využívajú najmä vlastné domáce počítače.
Práca sudcu bežného okresného súdu spočíva v študovaní, pojednávaní a rozhodovaní. Medzi pojednávaniami musia sudcovia diktovať rozsudky a študovať spisy na ďalšie pojednávania. Diktovanie je presné nahovorenie textu na diktafón. Pásku dá sudca zapisovateľke, tá ho prepíše. Sudca text upraví a zapisovateľka ho znova napíše, pri ťažších kauzách sa prepisuje a opravuje niekoľkokrát. Počítače by mali všetko podstatne zrýchliť a mali by zlepšiť sudcom prístup k informáciám. (rf)