Na návštevu Busha, ktorý priletí dnes podvečer, sa Vieden prezícne pripravuje už niekolko týždnov. S tým, ako sa na stretnutia významných politikov pripraviť, majú v rakúskej metropole dostatok skúseností. Viedeň je známe diplomatické centrum.
Návšteve Busha sa na dva dni prispôsobí celý chod mesta. Obyvatelia starého mesta dostali zelené plastikové kartičky, bez ktorých ich ostraha nepustí domov ani do práce. Obmedzená bude doprava na trase z letiska do centra, odkiaľ odtiahnu všetky autá, ktoré nebudú rešpektovat výzvu na zákaz parkovania.
V meste uzavrú oblasti v okolí Hofburgu, hotela Intercontinental a okolie štefanského dómu, kam sa pôjde pozriet manželka prezidenta Laura Bushová.
Nie všetci však návštevu amerického prezidenta vítajú. Na zajtra sa chystajú dve demonštrácie. Tá väčšia sa začne popoludní v blízkosti stanice Westbahnof. Odtiaľ by sa demonštranti, ktorí nesúhlasia s politikou Georgea Busha, mali presúvať smerom k univerzite do centra mesta. Demonštrácie bývajú v Rakúsku pokojné, a preto sa neočakávajú násilnosti, aké sprevádzali jeho niektoré návštevy na summitoch štátov G8.
Počas summitu USA a Európskej únie bude v Rakúsku v pohotovosti tritisíc policajtov a vzdušný priestor bude uzavretý od mesta St. Pölten až po slovenskú hranicu.
Rakúsko je neutrálna krajina a už počas studenej vojny bola akýmsi mostom medzi Západom a Východom. Vo Viedni sídli 25 medzinárodných organizácií. Medzi nimi jedno zo štyroch hlavných sídiel OSN, Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) ci Medzinárodná atómová organizácia. Hlavné mesto Rakúska už niekoľkokrát hostitelo rôzne medzinárodné stretnutia ci summity, naposledy sa konal v máji vo Viedni summit Latinskej Ameriky, štátov Karibiku a Európskej únie.
V minulosti do Viedne zavítal aj americký prezident John F. Kennedy, ktorý sa tam v júni pred 45 rokmi stretol so sovietskym vodcom Nikitom Chrušcovom. Posledný americký prezident, ktorý do Viedne zavítal pred 27 rokmi na stretnutie s Leonidom Brežnevom, bol Jimmy Carter.