BRUSEL - Európska komisia vcera pohrozila Spojeným štátom odvetnými opatreniami, pokiaľ USA nezrušia víza pre občanov nových štátov únie vrátane Slovenska. Otázkou víz sa bude zaoberať dnešný summit únie a Spojených štátov vo Viedni a Európania chcú zatlačiť na prezidenta Georgea Busha, aby povedal, kedy a za akých podmienok víza pre nováčikov padnú.
V opačnom prípade je únia pripravená prijat sankcie proti Washingtonu, napríklad uvaliť vízovú povinnost na amerických diplomatov a vojakov cestujúcich do Európy. Vyplynulo to z vyhlásenia Európskej komisie pred euro-americkou schôdzou.
"Nemôžem vylúcit, že komisia navrhne sankcie, ku ktorým je oprávnená, ak nedostaneme uspokojivú odpoveď vo veci víz," povedal včera úradník Európskej komisie, ktorý si neželal byt menovaný. Rovnaká hrozba zaznela v liste eurokomisára Franka Frattiniho americkej ministerke zahranicia Condoleezze Riceovej.
Povinnosť mat vízum pri ceste do Ameriky sa týka všetkých nových štátov EÚ okrem Slovinska. Naopak, občania starších krajín s výnimkou Grécka vízum nepotrebujú. Vlády postkomunistických štátov tento fakt dlhodobo kritizujú. Doteraz sankciami nepohrozila: prezident George Bush totiž vlani počas návštevy Slovenska slúbil, že jeho vláda vízový režim voci nováčikom coskoro prehodnotí. "Odvtedy sa nic nestalo. Je nám jasné, že sa ľudia v nových štátoch môžu cítit ako obcania druhej kategórie."
Musíme dat najavo, že naša trpezlivost má svoje medze," povedal hovorca EK zodpovedný za víza Friso-Roscam Abbing. Únia, reprezentovaná rakúskym kancelárom Wolfgangom Schüsselom a šéfom komisie José Barrosom, bude od zajtra vo Viedni požadovať, aby Spojené štáty stanovili časový rámec, dokedy víza zruší, a tiež kritériá, na ktorých základe sa tak stane. "Chceme objektívne kritériá, napríklad to, do akej miery predstavujú obcania nových štátov bezpečnostné riziko, nie subjektívne," povedal Abbing a za subjektívne kritérium oznacil "počet vojakov v Iraku".
Americký Senát totiž v máji schválil zákon, na základe ktorého budú môcť obyvatelia novej krajiny USA, ktorá poslala do Iraku alebo do Afganistanu viac než 300 vojakov, dva roky skúšobne jazdiť cez Atlantik bez víz. Túto podmienku spĺňa len Poľsko. Teraz o tom rokuje Kongres, prijatie tohto zákona v tejto podobe vôbec nie je isté.