Návrh trestu prijal Saddám stoicky. Po záverečnej reci obžaloby si podľa svetových agentúr ironicky zašomral popod nos: "Dobrá práca." Dvaja muži, ktorým spolu so Saddámom hrozí šibenica, sú jeho nevlastný brat Barzan Ibrahim Tikrítí a bývalý vicepremiér Tahá Jasín Ramadan.
Obžaloba ich viní z vraždy, mucenia a zločinov proti ľudskosti, "ktoré boli organizované štátom proti jednej skupine obyvatelov". V tomto procese Saddáma a jeho spoločníkov súdia za masaker v šiitskej dedine Dudžail. V roku 1982 tam iracké bezpecnostné sily popravili 148 miestnych obyvatelov a mnohých odvliekli do väzenia.
Zámienkou bol údajný pokus miestnych šiitov spáchat atentát na vtedajšieho prezidenta Saddáma Husajna. Ten odmieta akúkolvek vinu a tvrdí, že všetko bolo podla zákona.
Vcerajšok priblížil už osem mesiacov trvajúci proces so Saddámom k záveru. Desiateho júla sa očakáva záverecná rec obžaloby a potom o výške trestu rozhodne zbor piatich sudcov. V Iraku sa predpokladá, že sa stotožní s názorom obžaloby.
Saddáma by mali súdit za dalšie údajné zločiny v dalších procesoch, ale ak za Dudžail dostane trest smrti, rozsudok vykonajú okamžite bez čakania na dalšie procesy. V tých ho mali súdit za ovela väčšie masakry ako Dudžail. Pri plynových útokoch na Kurdov a násilnom premiestnovaní obyvatelov zomreli tisícky ludí.
Proces s Husajnom mal byť pre Irak cestou, ako sa vyrovnat so svojou minulosťou. Stal sa však fraškou. Nielen pre teatrálne výstupy Saddáma, ale aj nepripravenosť donedávna totalitnej irackej justície na takýto proces.
Časť odborníkov si myslí, že bývalého prezidenta mali súdit na medzinárodnej pôde, pretože to je jediná záruka spravodlivého procesu. Odporcovia však hovoria, že Saddáma by mali súdiť Iračania.