Informácie o možnej balistickej skúške vystrašili najmä blízke Japonsko. Severná Kórea naposledy testovala balistickú raketu pred ôsmimi rokmi. Časť rakety vtedy preletela Japonskom a dopadla do Tichého oceánu.
Podľa premiéra Džunicira Koizumiho Tokio urobilo niekoľko krokov, aby odradilo Severnú Kóreu od balistickej skúšky. V opačnom prípade je spolu Spojenými štátmi pripravené zvolať Bezpečnostnú radu OSN a navrhnúť voči nej sankcie.
Americkí predstavitelia, ktorí hovoria o plánoch Severnej Kórey od nedele, zakladajú svoje informácie na satelitných fotografiách. Údajne na nich vidno naloženú a natankovanú trojstupňovú raketu Taepodong 2 na východnom pobreží krajiny. Práve jej mladšia sestra Taepodong 1 vystrašila Japonsko pred ôsmimi rokmi.
Podla kalifornského Strediska pre štúdie o nešírení jadrových zbraní prípadný test 30 metrov dlhej rakety môže severokórejský režim obhajovat ako pokracovanie vesmírneho programu za účelom vynesenia satelitu na obežnú dráhu Zeme. Úspešný test by podla think-tanku priniesol body izolovanému režimu a zároven bol dobrou reklamou pre zákazníkov, ako je Irán.
Severná Kórea odvlani tvrdí, že vyvinula nukleárne zbrane. Nikdy však ich nikomu neukázala. "Americkí experti veria, že má dost plutónia na poltucet nukleárnych zbraní," napísali New York Times. Otázne je, či je Kórea schopná postavit jadrovú hlavicu a umiestnit ju na raketu. (rek)