Bývalý šéf Harvardských investičných fondov Viktor Kožený (vľavo) je stále na Bahamách vo väzení. Dlhý čas si kráti tým, že zo sprenevery peňazí harvardských fondov a podplácania politikov obviňuje svojich bývalých obchodných partnerov, medzi inými aj na šéfa Slovenského zväzu ľadového hokeja Juraja Širokého.
FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Po obvineniach z tunelovania Harvardských investičných fondov musí šéf Slovenského zväzu ľadového hokeja a podnikateľ Juraj Široký čeliť ďalším útokom svojho bývalého partnera v "harvardoch" Viktora Koženého.
Trestne stíhaný bývalý šéf harvardských fondov Kožený tvrdí, že veľká časť majetku fondov, presahujúca sto miliónov dolárov, bola "prepratá a rozkradnutá na Slovensku pánom Širokým a jeho manželkou cez spoločnosti, ktoré vlastnia a ovládajú". Širokého tiež obvinil, že uplácal niektorých slovenských politikov. Široký obvinenia odmieta.
Kožený čaká vo väzení na Bahamách na rozhodnutie, či ho vydajú do Spojených štátov. Podľa jeho verzie fondy vytunelovali za "aktívnej spolupráce Ľudovej banky a jej riaditeľa, ktorý bol Širokého spolupracovníkom v československej rozviedke", napísal vo vyhlásení, ktoré zverejnila ČTK.
Spomínaným riaditeľom by mal byť súčasný predseda predstavenstva Ľudovej banky Jozef Kollár. V registroch Ústavu pamäti národa medzi príslušníkmi ŠtB meno Jozef Kollár nie je. V zoznamoch spolupracovníkov je viac Jozefov Kollárov, ale ani jeden s dátum narodenia šéfa predstavenstva banky. Pri troch menách dátum narodenia chýba.
Proti obvineniam protestuje aj Ľudová banka. "Kategoricky odmietame akékoľvek spájanie nášho obchodného mena v súvislosti s harvardským priemyselným holdingom," povedala SME riaditeľka jej marketingu Jana Lukáčová.
Peniaze na úplatky pre politikov podľa Koženého pochádzali z peňazí fondov, ktoré sa dostali na Slovensko. Široký bol v minulosti príslušníkom ŠtB. V predvolebnej diskusii v televízii šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda a HZDS Vladimír Mečiar povedali, že Široký financuje Smer Roberta Fica.
Obvinenia a drísty
"Rozhodne odmietam akékoľvek obvinenia v súvislosti s vyjadrením pána Koženého ohľadne sprenevery majetku harvardského priemyselného holdingu," povedal Široký pre ČTK. Koženého tvrdenia označil za "nepodložené hlúposti a drísty a súčasť jeho mediálnej hry, ktorou chce odpútať od seba pozornosť".
Nekalé finančné transakcie Harvardských investičných fondov, ktoré v prvej vlne kupónovej privatizácie získali akcie firiem za 50 miliárd československých korún, už dlhší čas preveruje česká polícia. Pred niekoľkými týždňami sa tunelovaním fondov začala zaoberať aj polícia na Slovensku.
Trestné oznámenie podal likvidátor harvardského holdingu Zdeněk Častorál. Tvrdí, že z Čiech skončilo na Slovensku viac ako 50 miliónov dolárov a išli do firiem, ktoré kontroluje Druhá strategická, kde je členom predstavenstva aj Široký. "Vyšetrovateľ začal stíhanie vo veci trestného činu podvodu," povedal policajný hovorca Martin Korch.
Prípad má na starosti Úrad boja proti korupcii. Vypočul už viacerých svedkov. Kroch odmietol povedať, či bol medzi nimi aj Široký. "Nič konkrétne vám zatiaľ nemôžem povedať, pretože by to mohlo ovplyvniť priebeh vyšetrovania," hovorí. Nechcel odpovedať ani na otázku, či polícia podozrivým odňala pasy, aby nemohli utiecť do zahraničia.
Druhá strategický príjem 50 miliónov potvrdila. Šéf jej predstavenstva Pavol Hollý povedal, že prišli z Daventree Trusties a vypláca z nich podielnikov z bývalých harvardských fondov.
Širokého právny zástupca Pavol Hagyari včera povedal, že Druhá strategická nemohla peniaze vyplatiť harvardskému holdingu, ako to žiadal Častorál, lebo na to nemala poverenie. Hagyari sa domnieva, že to bol dôvod, prečo Častorál podal trestné oznámenie. "Finančné prostriedky, ktorými disponovala spoločnosť Druhá strategická, boli použité výlučne na vyplácanie podielnikov harvardského priemyselného holdingu. S týmito skutočnosťami bola oboznámená nielen česká, ale aj slovenská polícia," povedal Hagyari. Dodal, že Široký podá na Častorála trestné oznámenie.
Len do volieb
STV minulý týždeň odvysielala dokument, že Široký je údajne v zahraničí, aby sa vyhol vyšetrovaniu. "To sú hlúposti, je stále v Bratislave. V sobotu bol dokonca aj voliť," povedal včera Hollý. Koncom minulého týždňa Široký cez Hollého ako sprostredkovateľa prejavil záujem o rozhovor v SME. Hollý naliehal, aby rozhovor vyšiel v piatok. Termín deň pred voľbami však redakcii nevyhovoval. Dnes už Široký o rozhovor nemá záujem. "Keď to nevyšlo v piatok, rozhovor neposkytne."
Kožený je bývalým českým občanom, v súčasnosti má írsky pas. V USA je obžalovaný, že podviedol amerických investorov pri snahách privatizovať časť ropného priemyslu v Azerbajdžane. Peniaze údajne použil na úplatky, privatizácia sa neuskutočnila. Americkým investorom zostal dlžný.
V bývalom Československu založil tzv. harvardské investičné fondy a sľuboval ľuďom, že im za kupónovú knižku vyplatí 10-tisíc korún. Vyplatil však iba tú časť akcionárov, ktorí o to požiadali.