Sporenie na dôchodok je beh na dlhé trateDo druhého piliera starobného dôchodkového sporenia by mal podľa odborníkov vstúpiť každý, kto má 15 a viac rokov do dôchodku. Kto má do dôchodku 10 rokov a menej, by už do druhého piliera vstúpiť nemal. Kto má 10 až 15 rokov do dôchodku, mal by zvážiť svoju aktuálnu situáciu, lebo na to, aby dostal dôchodok z druhého piliera, v zásade potrebuje byť 10 rokov v dôchodkovom poistení. Keď bude niekto v druhom pilieri 9 rokov a 11 mesiacov, podľa v súčasnosti platného zákona nemôže dôchodok zo starobného dôchodkového sporenia dostať, ale peniaze dostanú až jeho dedičia.
Zákon hovorí, že ten, kto má 15 rokov do dôchodku, už nemôže byť v rastovom fonde, kto má 7 rokov, už musí byť v konzervatívnom fonde. Už zákon teda dbá na to, aby ľudia, ktorí majú menej ako 15 rokov do dôchodku, neboli v najrizikovejších rastových fondoch. Zatiaľ sa však investuje veľmi konzervatívne. Podľa odborníkov preto, lebo na Slovensku vlastne nie je žiadna slovenská DSS. Každú vlastní niekto - Holanďan, Belgičan, Nemec, Rakúšan, Talian. Majú s touto oblasťou podnikania dlhoročné skúsenosti a nechcú ísť do rizika. Sú to dôchodkové peniaze a podľa skúsených - menej je niekedy viac. "Týmto nadnárodným korporáciám to nestojí za to, aby mali na Slovensku nejaký problém, o ktorom sa rýchlo dozvie celá Európa, takže všetci sú veľmi opatrní," hovorí člen predstavenstva VÚB Generali, d.s.s., a. s., Viktor Kouřil.
Na Slovensku nie je až toľko investičných príležitostí. Navyše, jeden sleduje druhého. Výrazné rozdiely sa nedajú očakávať. Peniaze sa môžu investovať kdekoľvek, zväčša je to do krajín Európskej únie (EÚ) a osobitne do krajín V4, ale na Slovensku musí byť investovaných 30 %. Allianz-Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť a VÚB Generali investujú do krajín V4, nasleduje Európsky hospodársky priestor, asi 2 % do Japonska a začína sa koketovať so Severnou Amerikou.
Portfólioví manažéri očakávajú, že zhodnotenie v rastovom fonde bude 3 až 5 %, v konzervatívnom okolo
3 %. Čiže lepšie ako inflácia. Slovensko musí dostať infláciu na úroveň 2 %. Otázka je, čo urobí štát na druhej strane. V súčasnosti sa dôchodky valorizujú percentom, ktoré je súčtom polovice inflácie a polovice rastu miezd. Ak sa raz bude zohľadňovať iba inflácia, zhodnotenie v penzijných fondoch bude trochu vyššie. Aj preto má podľa viacerých odborníkov význam vstúpiť do druhého piliera. Ivana Adamová