„Pre ľudí ako táto pacientka je život v týchto podmienkach horší ako smrť,“ rozhodla sudkyňa najvyššieho súdu Elizabeth Butler-Slossová. 43-ročná žena ochrnula v apríli minulého roku. Odvtedy dýcha len s pomocou prístroja.
Rozhodnutie súdu jej umožní „zomrieť pokojne a dôstojne,“ povedala sudkyňa. Nikto nevie, ako sa ochrnutá žena v skutočnosti volá. Médiá ju nazývajú slečna B.
Proces aj konečné rozhodnutie sledovala zo svojej nemocničnej izby prostredníctvom videoprojekcie. „Je to vyvážené a dobre premyslené rozhodnutie, s výsledkom procesu som veľmi spokojná,“ povedala slečna B. po rozsudku, obklopená štábom lekárov a právnikov.
Toto rozhodnutie je pre britskú spoločnosť dôležité. „Ukázalo sa, že každý duševne spôsobilý dospelý človek má právo odmietnuť lekársku starostlivosť, aj keď to vedie k jeho smrti,“ povedal pre BBC Michael Wilks z Britskej lekárskej asociácie. Sudkyňa vyjadrila presne tento názor.
Slovenský filozof Miroslav Marcelli je za to, aby sa o tejto téme začalo otvorene hovoriť aj u nás a aby sa v rámci právnych, lekárskych a morálnych zásad v primeranej forme zaviedol zákon o eutanázii. Na otázku, či je v ľudskej prirodzenosti, aby vôľa zomrieť bola väčšia ako vôľa žiť, Marcelli povedal, že smrť patrí k životu a nedá sa to od seba oddeľovať. „Naša spoločnosť tak trošku vytláča smrť mimo života. Smrť patrí k životu. Bez smrti by neexistovala tá forma života, ktorú žijeme.“
Dôstojnú smrť považuje za súčasť diskusií a polemík o dôstojnom živote. „V istej chvíli sa u každého človeka táto problematika objaví. Ide o to, že tak ako v rámci legálneho systému mu umožňujeme dôstojne žiť, mali by sme mu umožniť aj dôstojne zomrieť,“ povedal Marcelli.
(miš, sp)