Ekonómvia zatia nevedia, kam sa bude uberať hospodáska politika budúcej vlády. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Smerovanie hospodárskej politiky po voľbách sa zatiaľ nedá odhadnúť, zhodujú sa viacerí ekonomickí analytici. "Samotné výsledky volieb nehovoria o zložení budúcej vlády a vplyve jej programu na ekonomickú politiku," povedal analytik Tatra banky Róbert Prega.
Reakcia finančných trhov bude podľa neho v nasledujúcich dňoch neutrálna a opatrná. Upozornil, že v posledných týždňoch bola slovenská mena pod vplyvom mien stredoeurópskeho regiónu, ktorým investori nedôverovali.
Analytik ČSOB Marek Gábriš hovorí, že ekonomická situácia sa bude vyvíjať podľa toho, na čom sa dohodnú noví koaliční partneri. Najväčšie rozpory vyplývajúce z volebných programov medzi Smerom a niektorými ďalšími stranami, ktoré prichádzajú do úvahy ako možní koaliční partneri, sú v rovnej dani či v pokračovaní reforiem. "Pre finančné trhy voľby nedali jasnú odpoveď a ich reakcia môže byť preto zmiešaná," povedal Gábriš. Ak sa rokovanie o vláde bude predlžovať, môže to podľa neho priniesť neistotu, ktorá by pravdepodobne priniesla aj oslabenie koruny.
Zmiernenie reforiem
Voľby podľa ekonóma Pavla Kárásza ukázali, že ľudia na Slovenska chcú, aby sa v reformách pokračovalo, ale miernejšie, čo je "výzva, ktorú by mali politici rešpektovať". Aj preto by mal budúci kabinet zachovať rovnú daň a nezavádzať nové dane, napríklad milionársku či z dividend, čo má v pláne Smer. "Zmena daňového systému by bolo fatálnou chybou a v krátkom čase by sa negatívne odrazila na inflácii a hospodárskom raste," povedal Kárász.
Hlavný analytik ING Bank Ján Tóth sa domnieva, že rovná daň aj Zákonník práce "prežijú" predvolebné návrhy na zmenu.
"Hlavnou úlohou ďalšieho volebného obdobia bude znížiť dlhodobú nezamestnanosť, ktorá je najvyššia v Európskej únii," povedal Viliam Páleník, ekonóm z SAV. Z takmer 400-tisíc nezamestnaných na Slovensku je približne polovica bez práce viac ako dva roky.
Terajšej vláde sa podarilo znížiť nezamestnanosť na najnižšiu úroveň od roku 1999. Podľa Štatistického úradu bola koncom marca 14,9-percentná. "Nepodarilo sa jej však vyriešiť dlhodobú nezamestnanosť. Rôzne ekonomické, daňové metódy a znižovanie sociálnych dávok, čo využívala Dzurindova vláda, nezaberali, ako by bolo žiaduce," povedal Páleník.
Finančné trhy zareagujú
Analytik UniBanky Viliam Pätoprstý hovorí, že pre ekonomiku sú dôležité signály o zostavení novej vlády. Niektoré vyhlásenia KDH a SMK podľa neho znižujú možnosť vzniku koalície so Smerom.
"Ak by však vznikla ľavo-pravá koalícia, asi ťažko by hľadala kompromis v daňových otázkach," povedal. Spolupráca Smeru so SNS a HZDS by podľa Pätoprstého bola pre finančné trhy negatívnym signálom.
Páleník hovorí, že ekonomické ciele ako zníženie nezamestnanosti či udržanie ekonomického rastu s najväčšou pravdepodobnosťou naplní vláda, v ktorej nebudú strany, ktoré zahraničie považuje za extrémistické, tvrdí.
"Z tohto pohľadu vidím ideálnu koalíciu v zložení Smer-SMK-KDH, pretože by to zaručilo určitú kontinuitu a akceptovanie v zahraničí." Spoluprácu Smeru a SDKÚ považuje za málo pravdepodobnú.
(ľja, of, tasr)