Pre študentov, ktorí popri štúdiu pracovali len na dohodu o brigádnickej činnosti, sa termín 30. jún vstupu do druhého piliera netýka. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Zamestnanci a živnostníci majú už len dva týždne na rozhodnutie, či si začnú sporiť na penziu v niektorej zo šiestich dôchodkových spoločností, alebo dôchodok budú poberať iba od štátu.
Termín 30. jún platí vo všeobecnosti pre všetkých ekonomicky aktívnych ľudí, ktorí sú alebo niekedy boli klientmi Sociálnej poisťovne. V čase podpisu zmluvy musia byť aktívne dôchodkovo poistení. Nestačí, že si odvody platili už niekedy v minulosti. Vstup do druhého piliera treba podľa zákona o dôchodkovom sporení oznámiť zamestnávateľovi.
Pre tých, čo po prvýkrát vstúpia na trh práce, bude sporenie povinné - platí to pre študentov stredných a vysokých škôl, ktorí doteraz neboli v dôchodkovom systéme. Zmluvu s dôchodkovou spoločnosťou budú musieť podpísať najneskôr do 30 dní od nástupu do prvého zamestnania. Termín 30. jún sa ich teda netýka. Podobná výnimka platí aj pre nezamestnaných, ktorí sú na úrade práce evidovaní dlhšie ako od januára minulého roka.
Ak však študenti alebo nezamestnaní boli v období od 1. januára 2005 do 30. júna 2006 aspoň jeden deň dôchodkovo poistení, pre vstup do druhého piliera sa musia rozhodnúť do 30. júna.
Od januára minulého roka vstúpilo do druhého piliera už viac ako milión ekonomicky aktívnych občanov. Dôchodkové spoločnosti momentálne spravujú viac ako
16 miliárd korún úspor klientov. Sporitelia si odvádzajú na osobné dôchodkové účty v dôchodkových spoločnostiach deväť percent z celkovej hrubej mzdy (suma vrátane odvodov, ktoré za zamestnanca platí firma). Ďalších deväť percent ide na dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne. Zvyšok z celkových 28,75 percenta dôchodkových odvodov ide na invalidné a pozostalostné dôchodky a do rezervného fondu. Celkové odvody pracovníkov sa vstupom do druhého piliera nezmenia.
Analýzy ministerstva financií odporúčajú sporenie na dôchodok v druhom pilieri ženám mladším ako 35 rokov a mužom, ktorí ešte neprekročili štyridsiatku. Podľa niektorých ekonómov je však druhý pilier výhodný aj pre starších. Platí však, že sporiť si nemôžu ľudia, ktorí pôjdu do penzie skôr ako o desať rokov. Minimálny čas sporenia je práve desať rokov s tým, že človek musí zároveň dosiahnuť dôchodkový vek. Ten je v súčasnosti pre väčšinu občanov 62 rokov.
Podmienkou pre penziu z druhého piliera je našetrenie sumy, ktorá zabezpečí dôchodok na úrovni 60 percent životného minima. Ak sa to sporiteľovi nepodarí, dôchodková spoločnosť prevedie našetrené peniaze do Sociálnej poisťovne, ktorá mu bude vyplácať penziu.
Výška dôchodku občana z druhého piliera bude závisieť od počtu odpracovaných rokov, zárobkov počas celého života, ale najmä od zhodnotenia peňazí u správcu dôchodkových úspor.
Ako vstúpiť do 2. piliera
pri vstupe treba byť dôchodkovo poistený, s vybranou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou občan podpíše zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení, buď návštevou jej pobočky, alebo prostredníctvom licencovaného sprostredkovateľa, dôchodková spoločnosť zašle zmluvu do Sociálnej poisťovne, ktorá ju zaregistruje, správca úspor písomne informuje klienta o zaregistrovaní zmluvy. Zdroj: ministerstvo práce