Kapitán anglického futbalového tímu David Beckham opúšťa trávnik po skončení včerajšieho tréningu na štadióne Mittelbergstadion v Bühlertali. FOTO - TASR/AP
David Beckham. Najznámejšia tvár svetového a ikona anglického futbalu. Hoci už nie taká naleštená ako v nedávnej minulosti. Pred štyrmi rokmi na japonských a kórejských trávnikoch sa išli ázijskí futbaloví vyznavači zblázniť čo len z jeho úsmevu. Tam, kde vystúpil z lietadla, auta, autobusu, hotela či štadióna, tam šaleli davy najmä jeho mladých obdivovateliek.
Beckhamova charizma bola na poslednom šampionáte takmer neotrasiteľná. Jeho drahé oblečenie, vždy v štýle najnovších módnych trendov, účesy od vyholenej lebky po irokézske motívy, to všetko vždy fascinovalo a zároveň magnetizovalo početnú fanúšikovskú obec. Pritom nemusela, a ani nebola, len z Anglicka.
Davidova sláva je na ústupe
Imidž, ktorý David starostlivo pestoval dlhé roky spolu podporený výkonnostným rastom, si nemohli nevšimnúť ľudia, ktorí sa krútia okolo veľkých peňazí. Beckham sa postupne prepracoval na najvyššie poschodie reklamného futbalového rebríčka. Nebolo sponzora, ktorý by nechcel mať niečo spoločné s jeho menom. Na druhej strane je málo produktov, ktoré by anglický reprezentant neprezentoval na verejnosti. Pochopiteľne, za lukratívny honorár.
Prešli štyri roky a Davidova sláva je na ústupe. Nie radikálnom. Futbalový svet je však pozorný. I vnímavý. Registruje, že okolo hráča so stále milimetrovými centrami a aj naďalej nebezpečnými štandardnými situáciami už nepanuje taký mediálny rozruch. Už to nie je tá hystéria, ktorú všade rozsieval svojou prítomnosťou. Možno aj preto už nie je najlepšie zarábajúcim futbalistom planéty. Po dlhšom čase ho predstihol brazílsky loptový čarodejník Ronaldinho.
V spoločnosti Allena, Forda či Pfeifferovej
Predovšetkým však Beckham opustil Anglicko, kde mu médiá verne dláždili cestu medzi najznámejšie svetové celebrity. Zlomovým bodom bol prestup z Manchester United do španielskeho Realu Madrid pred tromi rokmi. Nové prostredie znamenalo novú výzvu, ale aj nové, dovtedy nepoznané starosti. Najmä o manželku Victoriu a dnes už i všetky tri deti.
Anglicko zaostáva na nemeckom svetovom šampionáte zatiaľ za očakávaním. Vyhralo obe stretnutia základnej skupiny (Paraguaj 1:0, Trinidad a Tobago 2:0) a vybojovalo si očakávaný postup do osemfinále, no herne nepresvedčilo. A čo Beckham? Ani ten zatiaľ nie. Na trávniku nie je taký výstredný, výbušný, viditeľný. Akoby sa v jedenatridsiatich rokoch blížila prirodzená generačná výmena.
Málokto vie, že David Beckham trpí psychickým defektom nazývaným OCD. Obsedantno-kompulzívna porucha. Trápi tri až štyri percentá populácie. Ide o úzkostný pocit, ktorý sa prejavuje častým nutkaním neodkladne vykonávať nejakú činnosť. Rovnakou chorobou trpia napríklad režisér Woody Allen, herec Harrison Ford či herečka Michelle Pfeifferová.
Victoria nazvala manžela pavúkom
"Moja porucha ma núti, aby som všetko neustále vyrovnával a veci pároval," povedal pre anglický denník Daily Mail. Keď napríklad ukladá plechovky do chladničky, musia byť v rade. Ak sú v nepárnom počte, potom poslednú automaticky vyhodí alebo ju doplní novou z ďalšieho kartónu. Na svojom mieste musí byť párny počet plechoviek.
"Máme tri chladničky. Jednu na jedlá, v druhej sú šaláty a tretiu zapĺňajú nápoje. V tej poslednej je všetko symetricky poukladané," potvrdila manželka Victoria, ktorá ho preto nazvala ,pavúkom'. Beckham tvrdí, že sa s tým snažil skoncovať, ale vraj to nejde.
Kapitán anglickej reprezentácie tiež ohúril vyhlásením, že mu robila dobre bolesť, keď sa dával tetovať. Na tele má dvanásť tetovaní a jeho polovička si už ďalšie neželá. "Môže sa to zdať čudné, ale bolesť mi nespôsobuje nijaké problémy. Mám ju rád," vyhlásil hráč.
Aj košele musia sedieť podľa farby
Porucha ho prenasleduje aj v hoteloch. Dovtedy nie je pokojný, kým nepoukladá v izbe všetky časopisy, knihy. Tak, aby ani jeden kus nevytŕčal z radu. Týmto problémom sa nevyhol už v Manchester United. Kopačky, dresy, trenírky a všetky ostatné veci musel mať vzorne usporiadané. Jeho spoluhráči boli na to zvyknutí a niekedy si z toho robili vtipy. V madridskom Reale je situácia iná. Zidane a spol. čosi podobné zhlboka ignorujú.
Jeho bývalí kolegovia z Manchestru Paul Scholes, Nicky Butt, Ryan Giggs spolu s bratmi Nevillovcmi ho raz navštívili v hoteli. Beckham na to spomína: "Prišli a povedali mi, že moja izba je akási čudná. Kým som tam nebol, rozhádzali všetky časopisy a moje oblečenie. Nohavice a topánky sa váľali po celej izbe. Pre nich to bol dobrý vtip."
Pre britskú bulvárnu tlač je Beckhamovo excentrické správanie sa neustálou témou - jeho košele vraj musia byť bezpodmienečne usporiadané v skrini podľa farby, každé dva týždne si kupuje 30 rovnakých kusov spodnej bielizne. Futbalista strávi veľa hodín tým, aby kúpil vhodné kusy nábytku a zariadil ich.
S úlohami syna si nevie poradiť
Beckham tiež napríklad prezradil, že ho často zaťažujú domáce úlohy najstaršieho syna Brooklyna. Raz údajne prišiel domov zo školy a poprosil ho o pomoc pri vypočítaní príkladu z matematiky, ktorý nemohol vyrátať. "Vaše domáce úlohy sú zo dňa na deň ťažšie. Je to úplne iné, ako sme sa učili v škole my," netajil sa Beckham. Preto radšej navrhol, aby si tieto záležitosti zobrala na zodpovednosť Victoria.
Brooklyn chodí v Madride do anglickej školy. Na záverečných ročných skúškach patria k matematických úlohám príklady ako: koľko je 50 mínus 11? Jednou z ďalších úloh, ktorú musia žiaci zvládnuť, je: koľko pencí vám ostane z päťdesiatich, keď si za 24 kúpite ceruzku a sedem dáte za gumu?
Najlepšie zarábajúci futbalisti sveta
1. Ronaldino FC Barcelona 47,0
2. David Beckham Real Madrid 44,9
3. Wayne Rooney Manchester United 43,7
4. Samuel Eto'o FC Barcelona 30,7
5. Lionel Messi FC Barcelona 30,4
(sumy sú v miliónoch eur)