Podarilo sa mu to aj vo štvrtok na zasadaní maďarskej obdoby tripartity, spoločného konzultačného orgánu vlády, zamestnávateľov a zamestnancov, kde podnikatelia aj odborárski lídri tvrdo kritizovali úsporné opatrenia vrátanie zvýšenia daní a odvodov, ktoré chce zaviesť.
Gyurcsánya nahneval predseda Celoštátneho združenia zamestnávateľov a priemyselníkov Gábor Széles, ktorý mu pripomenul už teraz nižšie slovenské dane a odvody. Ak vláda v Maďarsku dane ešte zvýši, budú sa vraj maďarskí podnikatelia hromadne sťahovať na Slovensko.
"Prosím, môžete odísť na Slovensko, môžete nás opustiť, ale dôchodcov aj tak musí vyplatiť štát," reagoval Gyurcsány. Tí, čo požadujú dane podobné slovenským, sa podľa neho musia zmieriť aj so slovenskými dôchodkami, ktoré sú vraj pri rovnakých cenách polovičné.
"Áno, cítil som sa ublížený a urazený," vysvetľoval premiér včera na blogu, ktorý si píše. "Firmy si odsťahujeme a my tu máme zostať, pretože ľudia predsa odísť nemôžu," vysvetľuje, že sa sociálne výdavky neznížia, ani keď bude vyberať menej daní.
"Ekonomickí oligarchovia Széles a Demján, ktorí radi zdôrazňujú svoje vlastenectvo a uzatvárajú s maďarským štátom mastné kšefty, začínajú vysvetľovať, že za takýchto podmienok odídu na Slovensko. To bola pre Gyurcsánya posledná kvapka," vysvetľoval premiérov úlet jeden z jeho poradcov v internetových novinách hirszerzo.hu.(pm)