Kde v betóne je zaliaty Jimmy Hoffa?

Meno Jimmyho Hoffu nie je síce vo svete také známe ako meno Elvisa Presleyho, napriek tomu má Hoffa so slávnym spevákom niečo spoločné. Obaja sú súčasťou kultúry mysterióznych zmiznutí a úmrtí v Spojených štátoch. Aj dnes, takmer po 40 rokoch od Elvisove

FOTO

Meno Jimmyho Hoffu nie je síce vo svete také známe ako meno Elvisa Presleyho, napriek tomu má Hoffa so slávnym spevákom niečo spoločné. Obaja sú súčasťou kultúry mysterióznych zmiznutí a úmrtí v Spojených štátoch. Aj dnes, takmer po 40 rokoch od Elvisovej smrti, ho ľudia spoznávajú v susedovom dome či na ulici, aj dnes, po vyše tridsiatich rokoch, sú dohady o tom, v ktorom betóne je Hoffa zaliaty. Koncom mája rozbombardovala FBI kvôli pátraniu po jeho tele farmu neďaleko Detroitu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A kto to bol Jimmy Hoffa? V rokoch 1957 - 1971 slávny líder odborárskeho združenia kamiónistov, ktorý držal v šachu nielen politikov, ale aj americkú ekonomiku. V roku 1975 ho nakoniec odstránila mafia, ktorá mu dopomohla k úspechu.

SkryťVypnúť reklamu

Životný príbeh Jimmyho Hoffu patrí do kategórie amerického sna - z chudobného chlapca sa stane úspešný muž. Narodil sa v rodine baníka v zapadákove štátu Indiana. Keď osirel, presťahoval sa do Michiganu. Už ako 20-ročný stál na čele štrajku robotníkov, ktorí vykladali kamiónové náklady. V štyridsiatich štyroch sa stal šéfom odborov teamsterov, ako nazývajú v Amerike vodičov kamiónov.

Z organizácie, ktorá bola spočiatku rozšírená iba v štátoch stredozápadu, vytvoril silný mocenský nástroj s 1,7 milióna členov. Štrajky a bojkoty v doprave boli totiž veľmi dobrým spôsobom na vydieranie politikov i zamestnávateľov. Pôvodne chcel v jednom odborárskom zväze zjednotiť všetku dopravu, napríklad aj leteckú. Toho sa vláda veľmi obávala, pretože štrajk v celom dopravnom systéme by mohol americkú ekonomiku položiť.

SkryťVypnúť reklamu

Podozrenia

Bolo pochopiteľné, že vláda ho nemilovala. Po krku mu išiel najmä poradca senátnej vyšetrovacej komisie Robert F. Kennedy, ktorý ho v roku 1959 pred zrakmi miliónov televíznych divákov obvinil z prepojenia s mafiou. "Naše životy sú až príliš spojené s týmito odbormi, preto nemôžeme nechať kamionistov na čele s Hoffom, aby vytvorili takú veľmoc, väčšiu než moc ľudu, väčšiu než vláda. Ak sa nič nepodnikne, túto krajinu budú kontrolovať ľudia ako Johnny Dio, Jimmy Hoffa a Tony "Ducks" Corallo," pospomínal brat neskoršieho amerického prezidenta Johna Kennedyho známych mafiánov.

Dohody s mafiánmi

Tvrdo pracujúci kamiónisti svojim odborárskym vodcom dôverovali, a tak im zverili aj svoje penzijné úspory. Tí im za to sľúbili, že ich peniaze investujú a zhodnotia. Hoffa ich však poskytol mafiánom najvyššieho rangu. Napríklad architektovi podsvetia v Las Vegas Morrisovi "Moeovi" Dalitzovi, ktorý za ne postavil luxusné hotely. Ďalším bol Johnny Dio, autor návodu, ako sa dá zarobiť na odboroch. S Hoffom urobil také odborárske dohody, že mohol za minimálnu mzdu zamestnávať imigrantov, a tým likvidovať konkurenciu. A potom tu bol "Tony Ducks" Corallo. Aj vďaka Hoffovej pomoci mohol jeho mafiánsky gang kontrolovať všetky nákladné dodávky na letiská v New Yorku.

SkryťVypnúť reklamu

Zločin a trest

Dohody medzi mafiánskymi zamestnávateľmi a odbormi, podivné kontrakty, úplatky, plytvanie a vykrádanie odborárskych fondov - to všetko boli Hoffove nekalé praktiky, ktoré viedli k jeho vyšetrovaniu. V roku 1962 ho tím ministra spravodlivosti Roberta Kennedyho dostal prvý raz pred súd. Porota ho však oslobodila. Keďže sudca mal podozrenie, že ju niekto manipuloval, nariadil nový proces.

Bodov obžaloby bolo veľa, medzi nimi aj snaha o podplatenie právnika či nelegálne nahrávanie telefonických rozhovorov.

V roku 1964 ho uznali vinným a odsúdili za podplácanie porotcu, ovplyvňovania svedka či spreneveru na trinásť rokov väzenia. Po štyroch rokoch mu prezident Richard Nixon trest odpustil, no na desať rokov mu zakázal pôsobenie v odboroch.

SkryťVypnúť reklamu

Osudný deň

Hoffa sa však svojho úradu vzdať nemienil, a aj preto sa mal stretnúť s mafiánskymi bossmi. Osudný mu bol obed 30. júla 1975 v reštaurácii v Bloomfield Township v jeho domovskom Michigane. Nakoniec sa ho nedočkal.

Podľa svedkov bol celý deň nervózny. Vypovedala tak nielen jeho manželka, ale aj pracovník servisu, kde si Hoffa niekoľko hodín pred zmiznutím nechal vyleštiť svoj pontiac.

S detroitským gangsterom Anthonym Giacalonem, zvaným Tony Jack, a mafiánskym odborárskym lídrom z New Jersey Anthonym Provenzanom - Tonym Pro, si dohodli stretnutie na druhú. O štvrť na tri tam ešte neboli.

Hoffa, oblečený v tmavomodrej polokošeli, modrých nohaviciach, bielych ponožkách a mokasínach od Gucciho, tam nervózne stál a čakal. Bol až chorobne dochvíľny, takže meškanie ho hnevalo. Zavolal manželke Josephine.

SkryťVypnúť reklamu

O niekoľko minút ho už odvážali v mercury a na hlavu mu mierili puškou. Aspoň tak to popísal svedok. Kto bol v aute a kam sa Hoffa podel, sa nevie.

S Tonym Jackom a Tonym Pro chcel hovoriť o svojej kariére v odborárskom hnutí kamiónistov. Mafia ho však už späť nechcela. Viac jej vyhovoval Frank Fitzsimmons, ktorý Hoffu zastupoval v čase, keď bol vo väzení. Nielenže bol ľahšie ovládateľný než Hoffa, ale bol aj častým hosťom v Bielom dome.

Nekonečné vyšetrovanie

O deň neskôr objavili Hoffov zelený pontiac Grand Ville. Nenašlo sa v ňom nič podozrivé. Zato polícii sa podarilo vypátrať mercury, ktoré Hoffu odviezlo. Patrilo Joeovi Giacalonemu, synovi Tonyho Jacka. Ten zvalil všetko na kamionistu Chuckieho O'Briena, blízkeho priateľa Hoffovcov, ktorý si mal auto požičať. Chuckie však tvrdil, že v ňom nesedel.

SkryťVypnúť reklamu

Jasné bolo iba jedno - bol v ňom Hoffa. Cvičení vlčiaci totiž zachytili v aute pach, ktorý poznali z jeho šortiek. O 26 rokov to dokázali aj testy DNA z vlasov nájdených v aute a z vlasov z Hoffovho hrebeňa. Potom sa už objavovala jedna stopa za druhou. Všetky sa však skončili bez obvinenia.

Presne sedem rokov od zmiznutia vyhlásili úrady Hoffu oficiálne za mŕtveho.

Kde ho zabetónovali?

Celá Amerika dodnes diskutuje, čo sa stalo s Hoffovým telom. Teórii je množstvo. Vraj ho dali do oceľového suda a odviezli v kamióne nevedno kam. Podľa jedného trestanca telo odvliekli do New Jersey, kde ho zamiešali do betónu. Z neho potom postavili futbalový megaštadión tímu Giants. Hovorí sa tiež, že ho pochovali v štrkovej bani jeho brata Billa, alebo zabetónovali vo verejnej garáži v michiganskom Cadillacu či pod bazénom v Bloomingfield Hills. Iní tvrdia, že ho rozpustili v kyseline, v tuku, zapustili do pristávacej dráhy pre helikoptéry istého hotela či skládke na Staten Island.

SkryťVypnúť reklamu

Horúca stopa

V Detroite je pre Hoffov prípad stále pridelený osobitný agent FBI. Vyšetrovací spis má doteraz 160-tisíc strán. Minulý mesiac minula FBI 250-tisíc dolárov, aby prehľadala farmu v Milford Township neďaleko miesta Hoffovho zmiznutia. Dôvodom bolo svedectvo 75-ročného väzňa Donovana Wellsa. Pred desiatkami rokov údajne videl na farme nejakých ľudí vykopávať hrob, a pritom spomínali Hoffu. Farma patrila kolegovi odborárskeho šéfa.

FBI vyhlásila, že ide o najlepšiu stopu v doterajšom vyšetrovaní Hoffovho zmiznutia. Mestečko Milford Township bolo okamžite plné novinárov, helikoptéry prinášali v priamom prenose zábery, ako takmer dvadsiatka agentov FBI rozkopáva 80-akrový pozemok. Nič nenašli. Federálne úrady však zrejme považovali za lepšiu investíciu vyhodiť 250-tisíc dolárov a nenájsť Hoffu, akoby mala bulvárna tlač za pár dolárov najať robotníkov, ktorí by telo "našli".

SkryťVypnúť reklamu

Smrť mafiánskeho odborárskeho lídra zostáva teda stále záhadou. Okolo prípadu môžu vznikať ďalšie historky, o Hoffovi môžu kolovať nové vtipy, budú sa o ňom skladať pesničky. Tí, ktorí by zabudli, si ho môžu pripomenúť filmom Hoffa, kde Hoffu stvárnil Jack Nicholson a jeho pravú ruku Danny DeVito. Najživšou pripomienkou však bude jeho žijúci syn, James P. Hoffa, ktorý je v súčasnosti šéfom odborárskeho zväzu teamsterov.

foto - sita/ap, čtk/ap, reuters

Minulý mesiac minula FBI 250-tisíc dolárov, aby prehľadala farmu v Milford Township neďaleko miesta Hoffovho zmiznutia. Od 75-ročného väzňa dostali totiž informáciu, že pred desiatkami rokov videl na farme nejakých ľudí vykopávať hrob, a pritom spomínali Hoffu. Okrem buldozérov rozkopávali 80-akrový pozemok aj agenti FBI. Nič nenašli (vpravo Jimmy Hoffa).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 175
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 5 147
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 050
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 671
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 3 577
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 946
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 745
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu