Iračania zažívajú každodenný teror. Tento týždeň vybuchol autobus, ktorý prevážal robotníkov do bagdadskej rafinérie. Zomrelo 6 osôb. FOTO TASR/EPA |
krajiny do rúk Iračanom. Do operácie Spoločne vpred sa zapojili tisícky irackých aj koaličných vojakov a irackí policajti. Ich presný počet nechcú z bezpečnostných dôvodov oficiálne miesta prezradiť, ale podľa svetových agentúr by ich malo byť okolo 70-tisíc.
V meste pribudli kontrolné stanovištia na hlavných ťahoch a najrušnejších uliciach. Majú zabrániť, aby sa na uliciach voľne pohybovali ozbrojení povstalci a ohrozovali obyvateľov. Tí sú v posledných rokoch svedkami každodenného teroru, prejavov krvnej pomsty a neznášanlivosti medzi jednotlivými náboženskými skupinami.
V Bagdade sa boj proti násiliu odvíja vo viacerých líniách. Nejde len o policajtov a vojakov v uliciach a o to, že budú viac kontrolovať podozrivé osoby a objekty. Dôležité je tiež teroristom skomplikovať ich pôsobenie. Preto vláda nariadila posunúť zákaz vychádzania na skoršiu hodinu, preto v piatok, keď sú mešity plné, nebudú po Bagdade jazdiť osobné autá. Zakázané je aj nosenie zbraní na verejnosti.
Po Bagdade sa v súčasnosti potulujú príslušníci rozličných polooficiálnych milícií a zavádzajú "spravodlivosť" podľa vlastných pravidiel. Aj to by sa malo zmeniť. Irackí policajti by mali dostať jednotné uniformy a každému by malo byť jasné, kto je oficiálny policajt. Získať späť dôveru ľudí v bezpečnostné zložky je pre vládu kľúčové. Policajné zložky sú ovládané šiitmi a sunniti ich často obviňovali z nelegálneho zaobchádzania a mučenia príslušníkov sunnitského odboja.
Kritici operácie hovoria, že príliš obmedzuje bežný život obyvateľov, hlavne mesta. Vláda odpovedá, že je určite menej obmedzujúca ako terorizmus, ktorý drží ľudí za dverami ich bytov.
Operácia Spoločne vpred je prvým veľkým testom pre irackú vládu a Američanom ukáže, kedy bude postupné sťahovanie ich vojakov reálne. Hoci počas bleskovej návštevy Bagdadu v utorok Bush odmietol hovoriť o termíne sťahovania vojakov, zdôrazňoval, že teraz je zodpovednosť za vývoj v krajine na Iračanoch. V Bielom dome včera dodal, že so sťahovaním sa však nebude ponáhľať a Američania zostanú, pokiaľ nebude isté, že to nová iracká vláda zvládne sama.