Naposledy sa zočivoči videli pred dvoma rokmi. Vzťahy Moskvy a Tbilisi sa odvtedy radikálne zhoršili a atmosféra tomu zodpovedala. Aj preto si Putin s privítaním dal načas.
Gruzínsko presadilo odchod ruských vojakov zo svojho územia a začalo sa orientovať na Európsku úniu a NATO. Moskva zasa neprestala podporovať separatistické režimy na území bývalej sovietskej republiky. Atmosféru nezlepšil ani zákaz dovozu gruzínskeho vína či minerálky Boržomi do Ruska.
Rozhovor medzi Putinom a Saakašvilim trval necelé dve hodiny a podľa očakávaní ľady medzi lídrami neprelomil.
Podľa ruského prezidenta bol rozhovor nápomocný. Aj keď priznal, že vzťahy medzi Gruzínskom a Ruskom momentálne "nemôžu byť považované za normálne". S gruzínskym kolegom sa vraj dohodli pracovať na ich vylepšení. Saakašvili bol otvorenejší: "Žiaľ, otázok bolo viac ako odpovedí," povedal na tlačovej besede v Petrohrade. "Čo však neznamená, že by sme sa nemali pokúsiť vyriešiť ich."
Najväčším sporom medzi Tbilisi a Moskvou ostáva neskrývaná podpora Kremľa lídrom separatistov v Severnom Osetsku a Abcházsku.
"Nikdy nedovolíme, aby niekto zobral naše územie a Vladimir Vladimirovič viackrát povedal, že Rusko nemá také zámery. Rusko je krajina s veľkým územím. Gruzínsko je malá pekná krajina, kde nemáme územie na rozdávanie, nikto si nezoberie ani len meter z abcházskeho či severoosetského územia," citoval rezolútneho Saakašviliho gruzínsky server Civil.ge.
MIREK TÓDA