Boj o americké prezidentské kreslo v roku 2008 bude v mnohom unikátny. O úrad sa možno bude uchádzať nielen prvá žena - ak sa podarí demokratickú nomináciu získať senátorke Hillary Clintonovej, ale jej súperom môže byť mormón. Guvernér štátu Massachusetts Mitt Romney, jeden z najvýznamnejších politických predstaviteľov mormónskej konfesie v Spojených štátoch, sa na prezidentskú kampaň chystá.
Výhoda i bremeno
"Pravdepodobne najžiarivejší a najtalentovanejší z kandidátov v poli republikánskych záujemcov," takto lichotivo sa o ňom vyjadril na stránkach Washington Post známy komentátor Charlie Cook, ktorý hodnotil prípadných kandidátov. To, že je mormón, môže byť devízou aj bremenom. Mormóni majú sieť potenciálnych dobrovoľníkov pre kampaň a donorov, čo sa výborne hodí. Problémom je, že niektorí republikáni (najmä v južných štátoch) ich nepovažujú za skutočných kresťanov. Alebo sa im nepáči, že ide o najrýchlejšie sa rozširujúce náboženstvo v Amerike. V súčasnosti je štvrtým najväčším "kresťanským" spoločenstvom v USA.
Podľa prieskumu z roku 1999 by 79 percent Američanov nemalo problém s mormónskym prezidentom, ale až 17 percent tvrdí, že by ho v nijakom prípade nevolilo. Čo je pri už tradične vyrovnaných prezidentských voľbách veľký hendikep.
Katolíci sa tiež nepresadili
Zdá sa teda, že vierovyznanie bude pre Romneyho skôr bremenom. "Je to asi najcharizmatickejší chlapík, je ženatý s tou istou ženou 30 rokov, má prekrásnu rodinu, úspešne podniká, zachránil olympiádu v Salt Lake City a v mnohých otázkach má umiernené postoje. No môže sa pokojne stať, že na juhu ho odmietnu práve pre jeho konfesiu," povedal pre Salt Lake Tribune demokratický guvernér Montany Brian Schweitzer - katolík.
Práve katolíci môžu slúžiť Romneymu ako príklad. Tvoria až štvrtinu populácie, ale v úrade prezidenta zasadol len jeden - demokrat John F. Kennedy. Romney pripravuje o svojej viere osobitný prejav, podobne ako JFK, keď povedal, že nebude sluhom pápeža. "Myslím, že Američania chcú, aby krajinu viedol muž viery. Dôležité je, aby mali spoločné hodnoty," vyhlásil Romney pre Newsweek.
Zatiaľ jediným mormonským prezidentským kandidátom bol v roku 2000 republikánsky senátor Orrin Hatch. No jeho kandidatúra sa prakticky skôr skončila, než sa začala.
O cirkvi
Cirkev Ježiša Krista posledných dní, ako sa mormóni oficiálne nazývajú, sprevádzajú pochybnosti a kontroverzie. Do roku 1890 uplatňovali polygamiu a až do roku 1978 sa černosi nemohli stať kňazmi.
Navyše praktizujú krst mŕt?vych (aj po smrti sa môže človek stať mormónom). Otázniky pre mnohých visia aj nad základnými mormonskými doktrínami. Zakladateľ cirkvi Joseph Smith mal totiž v štáte New York nájsť zlaté dosky popísané egyptským písmom, ktoré rozlúštil pomocou zázračných kameňov. Táto kniha Mormón hovorí, že americkí Indiáni sú vlastne židovského pôvodu a že Ježiš odišiel po svojej smrti a vzkriesení v Palestíne do Ameriky.