Skvelé víno Chateau Climens Premiér Cru ročník 1990 za zhruba 3-tisíc rubľov, alebo štyri a pol litra whisky Jameson za 3-tisíc rubľov - aj taký zázrak je možné od včerajška vidieť v ruskej Moskve. Z pôvodnej ceny 6-tisíc rubľov víno spadlo na ľudovú cenu počas 24 hodín, rovnako ako whisky, ktorá ešte v pondelok stála 5-tisíc rubľov.
Vyjsť v ústrety milovníkom drahých zahraničných alkoholických nápojov sa nerozhodli podnikatelia, ale štátni úradníci. 1. januára 2006 vstúpil do platnosti ruským parlamentom dlho presadzovaný slávny zákon "O štátnej regulácii výroby a obratu s alkoholovou produkciou."
Okrem iného znamená, že od 1. júla tohto roka musí byť na každej fľaške obsahujúcej alkoholický nápoj nový daňový kolok. Tie však neboli k dispozícii, pretože ich zrejme "niekto" zabudol vytlačiť. V máji sa prvé kolky nového druhu objavili, ale dostali sa k nim iba ruskí výrobcovia alkoholu. Len oni ich stačili včas nalepiť. Dovozcovia si začali trhať vlasy zhruba v máji, keď pochopili, že budú mať obrovské straty.
Staré kolky, ktoré platili doteraz, totiž nie je možné strhnúť, ani prelepiť novými. Znamená to, že všetku už okolkovanú produkciu musí obchodník buď do 1. júna predať, alebo sám v súkromí vypiť či vyliať. A pretože najdlhšie na regáloch stoja drahé, až exkluzívne zahraničné alkoholické nápoje, rozhodli sa ich majitelia supermarketov i menších špecializovaných obchodov zlacnieť najskôr. Ani to ich však úplne nezachráni. "V tejto situácii očakávame miliónové straty v dolároch - tak my, ako aj dovozcovia," vyhlásil smutne riaditeľ obchodnej siete Perekrostok (križovatka) Alexander Barchatov.
Experti a zdravotníci tiež nie sú nadšení sporným, respektíve veľmi čudným napĺňaním zákona. Vďaka zvýhodneniu pred zahraničným tovarom v máji v Rusku obrovsky vzrástla výroba alkoholu - až o 56,8 percenta.
Kvalita je však zúfalá. Na pultoch napriek všetkým opatreniam stále ponúkajú alkohol vyrábaný nelegálne - aj prezident Vladimir Putin v pondelok priznal, že falzifikáty tvoria až 60 percent z celkového objemu predávaného alkoholu. Ešte väčšie percento sa podieľa na tragických úmrtiach ruských občanov. Podozrivý je aj neuveriteľný nárast tempa výroby alkoholických nápojov, predovšetkým vín, ktoré sa zatiaľ dovážali, lebo nemajú v Rusku takú tradíciu. Kupujúci si nemôžu byť príliš istí, z čoho je skutočne mok vyrobený. Z ruského hrozna presvieteného južným slnkom asi len veľmi ťažko.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME