Predsedovia zelených, ODS a ľudovcov (zľava doprava za mikrofónmi) Martin Bursík, Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek sršali aj po včerajších koaličných rokovaniach optimizmom. Parlamentnú väčšinu však stále nemajú. FOTO - ČTK |
Český prezident Václav Klaus už netrvá na podmienke, že vymenuje iba vládu, ktorá má v parlamente väčšinu. Ešte pred voľbami hovoril, že len vláda, ktorá mu predloží písomný záväzok o podpore aspoň 101 poslancov z celkových dvesto, má uňho šancu. Po včerajšom rokovaní s víťazom volieb a predsedom ODS Mirkom Topolánkom prezident naznačil, že stojeden podpisov už nebude požadovať.
Podobný písomný doklad o zabezpečenej väčšine chcel Klaus v roku 2004 od vtedajšieho lídra
ČSSD Stanislava Grossa, než vymenoval jeho vládu.
Topolánek včera prišiel prezidenta informovať o postupe rokovaní o novej vládnej koalícii medzi občianskymi demokratmi, ľudovcami a zelenými. Dohodu o spoločnej vláde by podľa neho mali tri strany podpísať ešte pred prvým zasadaním novej dolnej komory parlamentu, ktoré bude 27. júna.
Topolánek stále nemá riešenie pre najväčší problém svojej koalície - tri strany dajú v parlamente dohromady iba sto poslancov. Aj včera u prezidenta iba zopakoval, že verí, že presvedčí doteraz vládnu ČSSD, aby vládu pri hlasovaní o dôvere podporila, alebo aspoň tolerovala. Tá to však stále odmieta.
Súbežne s rokovaním o novej vláde prebieha boj o obsadenie postu predsedu snemovne, ktorý si nárokuje ČSSD. To by odporovalo praxi posledných štyroch rokov, keď na čele snemovne stál politik vládnucich sociálnych demokratov. ODS je ochotná ČSSD šéfa parlamentu prepustiť, podmieňuje to však predchádzajúcou garanciou druhej strany, že podporí Topolánkovu vlády. Predsedom parlamentu by sa potom podľa pravice mohol stať doterajší premiér a líder sociálnych demokratov Jiří Paroubek.
ČSSD trvá na opačnom poradí: najprv zvolenie jej človeka za predsedu snemovne a potom možno bude ochotná rokovať o podpore vlády. Spor o poradie nie je bezvýznamný. Prezident môže poveriť niekoho zostavením novej vlády iba dvakrát, do tretice toto právo pripadne predsedovi snemovne. Stredopravé vlády rokujúce o koalícii sa obávajú, že by tretie poverenie získal Paroubek, aj keď voľby prehral.
Ten by mal podobný problém ako Topolánek, aj on má v parlamente spoločne s komunistami iba sto poslancov. ČSSD sa už dlho snaží všetkými prostriedkami presvedčiť časť zelených, aby prešli na ich stranu. "Keď to nejde po dobrom, snaží sa teraz ČSSD po zlom presvedčiť zelených, aby spolupracovali na projekte menšinovej vlády s podporou komunistov. Mýlia sa," odmietol v rozhovore pre Hospodářské noviny Paroubkovu snahu šéf zelených Martin Bursík. Jeho nováčikovská parlamentná strana je však naozaj slabým článkom prípadnej trojkoalície a Paroubkova snaha nie je beznádejná.