Pod vplyvom celosvetových výpredajov akcií investori ešte rýchlejšie sťahovali kapitál z rizikovejších trhov, kam patria aj stredoeurópske burzy. Rovnako ako napríklad českých akcií sa však zbavovali aj brazílskych, indických či tureckých. Podľa vedúceho obchodovania spoločnosti Patria Direct Romana Kaděru sa teda nepotvrdilo, že by sa počas majstrovstiev sveta vo futbale obchodovalo na akciových burzách menej.
Dôvodom, prečo investori opúšťajú akciové trhy, sú obavy z celosvetovo rastúcej inflácie, najmä však v Spojených štátoch, ktorá by mohla ohroziť ekonomický rast krajín. Centrálne banky na rastúcu infláciu reagujú zvyšovaním úrokových sadzieb a investori sa obávajú, že by vyššie sadzby mohli v konečnom dôsledku zhoršiť hospodárenie firiem.
Senior analytik spoločnosti Cyrrus Peter Bártek hovorí, že je otázkou psychológie, prečo sa investori zbavujú akcií. Ekonomické ukazovatele ani hospodárske výsledky spoločností nie sú dôvodom na takéto poklesy.
Svetové burzy klesajú už od 10. mája. Kým západoeurópske trhy zaznamenali za posledný mesiac 10-percentné straty, pražský index PX sa prepadol o viac ako 20 percent. Od tohtoročného maxima z 28. februára však pražská burza stratila už takmer 30 percent. "Z pohľadu medziročného zhodnotenia sa dostala na nulu," povedal Bártek.
Najväčšie straty si pripísali akcie Unipetrolu, ich cena za posledný týždeň klesla z 200 na včerajších 160 českých korún. Prerobili aj akcie spoločnosti ČEZ. Minulý týždeň sa ešte obchodovali okolo úrovne 720 českých korún, včera za asi 580 českých korún.
Aj keď ceny stredoeurópskych akcií klesajú, analytici považujú práve terajšie ocenenie akcií za zaujímavé. "Odporúčame český trh sledovať a akcie kupovať," povedal Kaděra. Nedá sa však podľa neho vylúčiť, že pokles trhov bude trvať až do konca letných prázdnin.
(of)