Nebojíte sa, že zákon o ochrane zvrchovanosti postihne aj iné národnosti, ktoré u nás dostávajú podporu od materských štátov?
„V zákone z dielne KDH sú dostatočne konkrétne a jednoznačne identifikované podmienky, za ktorých dôjde k aplikácii ďalších ustanovení tohto zákona. Tieto podmienky sú naplnené iba zákonom o zahraničných Maďaroch. Rozdiel medzi maďarským zákonom a zákonmi v iných štátoch, ktoré umožňujú podporovať menšiny na území Slovenska, je ten, že na základe maďarského zákona vzniká slovenským občanom právny nárok vymáhať peniaze od maďarskej vlády, prípadne si ich nárokovať na súde v Budapešti. Na základe žiadneho zákona v žiadnej inej krajine takýto nárok nevzniká.“
Takže rozdiel je v tom, že iné menšiny iba čakajú na prílev peňazí?
„Áno. Ten môže prísť, a nemusí. Prichádza spravidla na projekty, na podporu istých činností. Takéto podpory dáva aj Slovensko do zahraničia, spravidla na aktivity slovenskej menšiny, napríklad v Juhoslávii sme podporili finančne stavbu školy.“
Podpora pre menšiny k nám prichádza nielen na kultúrnom a vzdelávacom základe, ale dostávajú ju napríklad aj fyzické osoby.
„Ale nikdy nie ako právny nárok. To je rozhodujúce. Je to iná podpora, ako zakotvuje maďarský zákon. Maďarská je spojená doslova s etnickou príslušnosťou a robí rozdiely medzi občanmi. My na podporu zahraničných Slovákov nemáme osobitný zákon, ale napríklad ministerstvo kultúry dostáva určité peniaze na podporu slovenských menšín a podporuje len ich kultúru alebo školstvo, alebo štipendiá. Mimochodom, to robia aj Maďari a proti tomu nemáme námietky.“ (ru)