Krajanov si chránia skoro všetci

BRATISLAVA – Chrániť a podporovať svojich krajanov na území iných štátov považujú za svoju povinnosť mnohé štáty. Nie náhodou vznikol na pôde Rady Európy Rámcový dohovor na ochranu národnostných menšín. Ratifikovalo ho aj Slovensko. Ochranu národno

BRATISLAVA – Chrániť a podporovať svojich krajanov na území iných štátov považujú za svoju povinnosť mnohé štáty. Nie náhodou vznikol na pôde Rady Európy Rámcový dohovor na ochranu národnostných menšín. Ratifikovalo ho aj Slovensko. Ochranu národnostných menšín máme zakotvenú i v dvojstranných základných zmluvách s mnohými štátmi, napríklad so všetkými susedmi okrem Rakúska. Z ďalších krajín prišlo napríklad aj Chorvátsko s návrhom podpísať zmluvu o ochrane svojej menšiny. Ponúklo to v januári a očakáva, že čoskoro o tom začne so Slovenskom odborne rokovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Keď však vlani prijal maďarský parlament zákon o zahraničných Maďaroch, vznikol precedens. „Je to jednostranná právna norma Maďarska, teda nie bilaterálna ako v prípade základných zmlúv,“ povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel. „Naopak, je to v rozpore so základnou zmluvou, pretože má exteritoriálne účinky a porúša princíp nediskriminácie.“

Maďarský zákon začal od 1. januára platiť bez toho, aby sa v slovensko-maďarských vzťahoch našlo na úrovni vlád nejaké riešenie (ktoré sa našlo napríklad v súvislosti s rumunskými Maďarmi).

Na situáciu zareagovalo KDH a narýchlo vypracovalo vlastný návrh zákona o zabezpečení zvrchovanosti Slovenska (s podobným úmyslom prišla aj SNS). Návrh má byť v najbližších dňoch predložený na rokovanie Národnej rady. Podľa Jána Čarnogurského treba zakročiť proti tomu, že Maďarom na Slovensku vznikol „právny nárok vymáhať si peniaze od maďarskej vlády, prípadne si ich nárokovať na súde v Budapešti“.

SkryťVypnúť reklamu

V návrhu KDH sa však objavili ustanovenia, ktoré by podľa odborníkov mohli ohroziť pomoc poskytovanú aj iným menšinám žijúcim na Slovensku z ich materských štátov. Napríklad, ak by niektorý zo susedných štátov podporoval rozvoj svojej menšiny prostredníctvom právnických osôb. Podľa Nadácie Charty 77 by sa to mohlo posudzovať ako protizákonné, čo by mohlo až ohroziť existenciu národnostných kultúrnych spolkov. Veď tu pôsobia rôzne menšinové organizácie – karpatskonemecký, český, ukrajinský, bulharský a ďalšie.

Osobitným prípadom sú u nás aj karpatskí Nemci. Ich materský štát síce nie je susednou krajinou, a teda návrh zákona KDH sa ich v tomto zmysle netýka, ale na druhej strane faktom je, že podporu nemeckého ministerstva vnútra nemeckým krajanom taktiež upravuje osobitný zákon. Podľa informácie z nemeckého veľvyslanectva je to zákon o záležitostiach vyhnaných (Nemcov) a utečencov. (ru)

SkryťVypnúť reklamu
Úryvok z návrhu zákona o zabezpečení zvrchovanosti Slovenskej republiky (prvý paragraf):

1. Pôsobenie právnických osôb, ktoré na území Slovenskej republiky organizujú alebo napomáhajú pri organizovaní zabezpečovania výhod a podpôr podľa zákona susedného štátu, ktorý udeľuje výhody a podpory

a) fyzickým osobám na základe ich prihlásenia sa alebo prihlásenia sa ich rodinných príslušníkov k národnostnej menšine,

b) organizáciám na základe ich prihlásenia sa k plneniu cieľov spoločenstiev národnostnej menšiny,

a ktorý upravuje činnosť týchto právnických osôb, je v rozpore s verejným poriadkom a ochranou práv a slobôd občanov Slovenskej republiky.

2. Právnické osoby uvedené v odseku 1 sa zrušujú a ich majetok prepadá v prospech Slovenskej republiky. Prepadnutý majetok, ktorý právnická osoba získala podľa zákona susedného štátu uvedeného v odseku 1, sa vracia susednému štátu. (r)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 648
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 416
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 280
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 416
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 723
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 936
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu